Մենք այս փուլում պետք է կենտրոնանանք արդեն ընդունված ծրագրերն արդյունավետ ավարտելու վրա: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 16-ին, կառավարության նիստում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մենք պետք է լուծենք մեր տեխնիկական խնդիրները, պետք է լուծենք շահառուների շրջանակն ու գումարը մարդկանց հասցնելու խնդիրները: Այս փուլում մենք ամբողջ գումարը կտեղաբաշխենք, հետո միայն նոր միջոցառումներ կընդգրկենք»,-ասաց վարչապետը:
Նա նշեց, որ հիմա ընդունված միջոցառումների համատեքստում կան մարդիկ, որոնք գտնվում են եզրային վիճակում. «Կարծում եմ, որ այս փուլում այս խնդրին դեռ չենք անդրադառնա: Մենք այս փուլում նախ տեղ կհասցնենք դե յուրե շահառուների գումարները, հետո կանդրադառնանք այլ միջոցառումների կամ ծրագրերը լավարկելուն: Սրանով, ըստ էության փակում ենք շահառուների շղթան»:
Նշենք, որ այսօր կառավարությունը քննարկեց եւ ընդունեց հակաճգնաժամային 13-րդ միջոցառումը, որը վերաբերում է նպաստառու ընտանիքներին: Նրանց կհատկացվի նպաստի 50 տոկոսի չափով աջակցություն:

YEREVAN. – At this stage, we must focus on the effective completion of the already adopted programs. Prime Minister Nikol Pashinyan noted this at Thursday’s Cabinet meeting of the government of Armenia.
"We have to solve our technical issues, we have to solve the issues of the circle of beneficiaries and bringing the money to the people," he added. "At this stage, we will allocate all the money, and only then we will incorporate new measures."
Pashinyan noted that in the context of the measures adopted now, there are people who are on the margin. "I think we will not address this issue at this stage yet," he said. "At this stage, we will first deliver the money of the de jure beneficiaries, and then we will reflect on to other measures or programs. With this, we are essentially closing the circle of beneficiaries."