Գավառում նախօրեին տեղի ունեցած փոխհրաձգության հետեւանքով մահացու հրազենային վիրավորում ստացած «Նորատուսցի արջ» մականունով հայտնի Վահե Ավետիսյանը 33 տարեկան էր, պատրաստվում էր ամուսնանալ, իսկ նույն փոխհրաձգության հետեւանքով մյուս սպանվածը՝ քննիչ Զոհրաբ Պարոնիկյանը, 2 մանկահասակ երեխա ուներ։ Այս մասին NEWS.am-ին պատմում են սպանվածների բարեկամները։
«Գյուղում սուգ է, ամբողջ մարզը շոկի մեջ է։ Վահեն նոր էր եկել Ղազախստանից, խելոք աշխատող տղա էր, պիտի նշանվեր։ Ոնց կորոնավիրուսը կար, չէր կարողանում դուրս գալ երկրից։ Համեստ տղա էր, աշխատասեր։ Ամուսնացած 2 մեծ եղբայր ուներ, եղբայրներից մեկին այս պահին տարել են ոստիկանություն, ինչքանով տեղյակ եմ՝ եղբոր վրա գործ կա հարուցած։ Բոլոր տեղերում էլ կռիվ լինում է, բայց այս տեսակի կռիվ չէր եղել։ Զենքով կռիվ անե՞ն։ Ինչքան գիտեմ՝ Վահեն ու Զոհրաբը մտերիմ ընկերներ են եղել»,- պատմում է բարեկամը։
Անդրադառնալով կրակոցներին հաջորդած դեպքին, երբ, մարզպետի խոսքով, Նորատուս համայնքի մոտ 500 բնակիչներ մտել են Գավառի հիվանդանոց, նա ասաց. «Մեր գյուղում կա մի բան, եթե լսում ենք, որ գյուղացին խնդիր ունի, հավաքվում գնում են այնտեղ, ներկա ենք լինում, մեկը ծանոթ է լինում, մեկը՝ բարեկամ, մյուսը՝ հարեւան։ Համախմբված ենք միշտ»։
NEWS.am-ին հայտնի դարձավ նաեւ, որ Զոհրաբ Պարոնիկյանի երեխաներից մեկը մի քանի ամսական է, նրա ընտանիքն Գավառ քաղաքում։
Քննչական կոմիտեի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետի պաշտոնակատար Ռիմա Եգանյանը NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ Զոհրաբ Պարոնիկյանը 2013-2014 թվականներին աշխատել է Պաշտպանության նախարարությունում՝ որպես քրեագետ. 2014 թվականից ծառայության է անցել Քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական վարչության 5-րդ կայազորում: Նա 1-ին դասի խորհրդական էր:
Հիշեցնենք, որ երեկ՝ ապրիլի 28-ին, Գավառ քաղաքում փոխհրաձգություն է տեղի ունեցել մի խումբ գավառցի երիտասարդների եւ նորատուսցիների միջեւ։ Կրակոցների հետեւանքով մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել քննիչ Զորիկ Պարոնիկյանը եւ Նորատուս համայնքի բնակիչ՝ «Նորատուսցի արջ» մականունով երիտասարդը։ Վիրավորում են ստացել եւս 4 քաղաքացի, որոնցից 2-ը տեղափոխվել էին Երեւանի հիվանդանոցներից մեկը, իսկ 2-ը տեղափոխվել էին Գավառի հիվանդանոց։
Սակայն դեպքն այսքանով չի ավարտվել։ Տեղի է ունեցել դաժան վենդետա, եւ դա այն դեպքում, երբ ոստիկանապետ Արման Սարգսյանն անձամբ եղել է դեպքի վայրում, ոստիկանությունը փաստորեն չի կարողացել վերահսկել իրավիճակը։ Դանակներով զինված անձինք մտել են Գավառի հիվանդանոց, որտեղ այդ ժամանակ հսկողություն էին իրականացնում ոստիկանական ուժերը, հիվանդանոցում գտնվողներից երկուսի կոկորդը կտրել, մեկին՝ ծեծի ենթարկել։ Դրանից հետո նշված անձինք կարողացել են հեռանալ հիվանդանոցից։ Փաստորեն, ոստիկանները չեն կարողացել ոչ միայն կանխել հանցագործությունը, այլեւ ձերբակալել հանցագործությունը կատարողներին։ Ոստիկանությունը մյուս կողմից հայտարարում է, որ ոստիկանապետը եղել է հնչած կրակոցների դեպքի վայրում՝ Ազատության պողոտայում։ Մեր տեղեկություններով՝ 2 քաղաքացիները, որոնց կոկորդը կտրել են, հարազատ եղբայրներ են. նրանցից մեկի անունը Արմեն է, մյուսինը՝ Խաչիկ։ Վիրավորներից մի քանիսին տեղափոխել են Երեւան, նրանցից մեկի վիճակը մեր տեղեկություններով միջին ծանրության է, մյուս երկուսինը՝ ծայրահեղ ծանր։
Հարուցված քրեական գործի շրջանակում կատարվում է նախաքննություն:
ՔԿ-ի հաղորդագրության համաձայն՝ այս պահի դրությամբ ձերբակալվել է 15 քաղաքացի, հարուցված քրեական գործերը միացվել են եւ քննվելու են մեկ վարույթում։

Vahe Avetisyan, who is better known for his nickname “Bear of Noratus village” and who received a lethal firearm injury during the shootings that took place in Gavar town yesterday, was 33 years old and was preparing to get married, and the other murdered person, investigator Zohrab Paronikyan, had two little children, as reported the deceased men’s relatives to Armenian News-NEWS.am.
“All the residents of the village are mourning the loss of the men and are shocked. Vahe had just come from Kazakhstan and was going to get married. He had two elder brothers who were married, one of which is at the police station. There are always fights, but there hadn’t been a fight like this in our village. As far as I know, Vahe and Zohrab were close friends,” one of the relatives said.
Touching upon the event that followed the shootings when, according to the regional governor, nearly 500 residents of Noratus village entered the hospital in Gavar, the relative said in Noratus, people always gather and help each other out when someone has a problem.
During a conversation with Armenian News-NEWS.am, acting Head of the Department of Information and Public Relations of the Investigative Committee of Armenia Rima Yeganyan said Zohrab Paronikyan had worked as a criminologist at the Ministry of Defense in 2013-14, started working at the 5th garrison of the Military Investigation Department of the Investigative Committee in 2014 and was a firstclass advisor.
Yesterday, young people of Gavar town and Noratus village were involved in a shooting in Gavar. As a result of the shootings, an investigator and resident of Noratus village received lethal firearm injuries. Another four citizens also received injuries. Two of them were transferred to a hospital in Yerevan, and the other two were transferred to a hospital in Gavar.
However, this was followed by a vendetta amid the presence of Chief of Police of Armenia Arman Sargsyan, and the police weren’t able to keep the situation under control. Persons with knives entered the hospital in Gavar, slit the throat of the two wounded persons at the hospital and beat one person. After that, they left the hospital, and the police weren’t able to prevent the crime and detain the criminals.
Preliminary investigation continues, and 15 people are detained under the case in regard to the shootings and the events that followed.