Աշխարհում նավթի եւ գազի հորատման սարքերի թիվը 2020 թվականի ապրիլին մարտի համեմատ նվազել է 450 միավորով եւ կազմել 1514` այդպիսով կրճատվելով 23 տոկոսով: Այսպիսի գնահատականներ է ուրբաթ օրը ներկայացրել Baker Hughes ընկերությունը, որը զբաղվում է նավթային ծառայությունների մատուցմամբ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ընդ որում, մեկ տարի առաջ` 2019-ի ապրիլին, աշխարհում 2140 հորատման սարք կար: Այդպես, մեկ տարվա ընթացքում դրանց թիվը նվազել է 626-ով կամ 29 տոկոսով:
Նշվում է, որ Միացյալ Նահանգներում նավթի եւ գազի հորատման սարքերն մեկ ամսվա ընթացքում կրճատվել են 206-ով (26.6 տոկոսով), ապրիլին դրանք 566 էին: Կանադայում մարտ ամսվա համեմատ աշտարակների քանակը նվազել է չորս անգամ` 100-ից հասնելով 33-ի: Ընկերության տվյալներով` Եվրոպայում ապրիլ ամսվա ընթացքում հորատման սարքերի քանակը նախորդ ամսվա համեմատ նվազել է 11-ով` հասնելով 112-ի, Մերձավոր Արեւելքում` 8-ով` մինչեւ 240 սարք, Լատինական Ամերիկայում` 80-ով` մինչեւ 89 սարք, Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում` 40-ով` մինչեւ 191 սարք, Աֆրիկայում` 5 սարքով` մինչեւ 103 սարք:

The number of drilling rigs for oil and gas in April 2020 worldwide decreased by 450 units compared to March and amounted to 1,514, thus falling by 23%. Such estimates were made on Friday by Baker Hughes, a company specializing in the provision of oilfield services, TASS reported.
At the same time, there were 2140 drilling rigs in April 2019. Thus, over the year their number fell by 626, or 29%.
Oil and gas drilling rigs decreased by 26.6% per month in the US. In Canada, the number of towers compared to March decreased by four times - from 100 to 33.
According to the company, in Europe the number of drilling rigs decreased in April compared with the previous month by 11, to 112; in the Middle East - by eight, up to 240; in Latin America - by 80, to 89; in the Asia-Pacific region - by 40, to 191; in Africa - by five, up to 103.