Կորոնավիրուսի համավարակից ամենաշատը տուժած իտալական Լոմբարդիա շրջանի ղեկավարությունը հայտնել է, որ թեսթավորվածների քառորդ մասի մոտ կորոնավիրուսի հակամարմիններ են հայտնաբերվել: Այս մասին շաբաթ օրը հայտնել է Il Messaggero թերթը:
Նրա տվյալներով՝ ընդհանուր առմամբ, անցկացվել է ավելի քան 250 000 այդպիսի թեսթ: Ավելի քան 161 000 մարդու շրջանում հակամարմիններ է հայտնաբերվել 25,6%-ի մոտ: 102 000 բուժաշխատողների շրջանում այս ցուցանիշը կազմել է 12,6%: Լոմբարդիային, որը համարվում է նոր կորոնավիրուսից առաջացած համաճարակի լոկալ բռնկման կենտրոն, բաժին է ընկնում երկրում ավելի քան 236 000 վարակվածների երրորդ մասը եւ 34 000 մահվան դեպքերի կեսը։ Շրջանում դեռեւս պահպանվում է վարակի ամենօրյա տարածման ամենաբարձր մակարդակը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Լոմբարդիայում՝ Իտալիայի ամենախիտ, 10 միլիոն բնակչությամբ շրջանում է գտնվում Բերգամո քաղաքը, որտեղ որոշակի հատվածներում 9 000 բնակիչների սերոլոգիական անալիզը ցույց է տվել, որ նրանց 57%-ը հակամարմիններ ունի: Ինչպես շաբաթ օրը Բերգամոյի քաղաքապետ La Stampa թերթում հրապարակված հարցազրույցում ասել է Բերգամոյի քաղաքապետ Ջորջո Գորին, բնակչության 35 -45%-ը հիվանդացել է կորոնավիրուսով:
Իտալիայում անցկացվում է բնակչության թեսթավորման համազգային ծրագիր, որը երկու ամիս կտեւի: Ինչպես ՏԱՍՍ-ի թղթակցին բացատրել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գործադիր կոմիտեի Իտալիայից անդամ եւ հանրապետության առողջապահության նախարարության խորհրդական Վալտեր Ռիչարդին, ներկայում առկա տեղեկատվության հիման երկրում համավարակի ծավալների վերաբերյալ եզրակացություններ անելը դեռ վաղ է: Ընդհանուր առմամբ, հայտնի է, որ սահմանափակման միջոցառումների շնորհիվ կանխվել է կորոնավիրուսի լայն տարածումը երկրի կենտրոնական եւ հարավային շրջաններում, այնտեղ վարակի մակարդակը շատ ավելի ցածր է:
Իտալիայում կորոնավիրուսով պայմանավորված հիվանդության լոկալ բռնկումը պաշտոնապես գրանցվել է փետրվարի 21-ին՝ հանրապետության հյուսիսում: Սակայն փորձագետները կարծում են, որ երկրում վիրուսը ավելի վաղ է սկսել տարածվել:

Руководство северной итальянской области Ломбардия, наиболее пострадавшей от пандемии, заявило, что антитела к коронавирусу обнаружены у четверти из тех, кто сдал серологический анализ. Об этом сообщила в субботу газета Il Messaggero.
По ее данным, всего было проведено более 250 тыс. таких тестов. Среди более чем 161 тыс. человек антитела были выявлены у 25,6%. Среди 102 тыс. медработников этот показатель составил 12,6%. На Ломбардию, которая считается эпицентром локальной вспышки вызываемого новым коронавирусом заболевания, приходится треть из более чем 236 тыс. инфицированных в стране и половина от 34 тыс. летальных исходов. В области до сих пор сохраняется самый высокий уровень суточного распространения заражения, сообщает ТАСС
В Ломбардии, самой населенной области Италии с населением 10 млн человек, расположен город Бергамо, где серологический анализ 9 тыс. жителей определенных районов показал, что антитела есть у 57% из них. Как заявил в опубликованном в субботу в газете La Stampa интервью мэр Бергамо Джорджо Гори, заболеванием переболели от 35% до 45% населения.
В Италии проводится общенациональная программа тестирования населения, которая рассчитана на два месяца. Как пояснил корреспонденту ТАСС член исполнительного комитета Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) от Италии и советник Минздрава республики Вальтер Риччарди, на основании имеющихся на данный момент сведений пока рано делать выводы о масштабах пандемии в стране. В целом известно, что благодаря ограничительным мерам широкого распространения коронавируса в центральных и южных областях страны удалось избежать, уровень заражения там гораздо ниже.
Локальная вспышка вызываемого коронавирусом заболевания в Италии была официально зарегистрирована 21 февраля на севере республики. Однако эксперты считают, что вирус в стране начал распространяться раньше.