Չինաստանի Գուանսի նահանգի Յույլին քաղաքում մեկնարկել է շան մսի ամենամյա փառատոնը, հայտնում է RG-ն: Միջոցառումը, որը նվիրված է ամառային արեւադարձին, իրականցվում է՝ չնայած շների բացառմանը կենդանիների ցանկից, որոնց կարելի բազմացնել սննդի համար: Չինաստանի գյուղատնտեսության նախարարության ապրիլյան որոշման համաձայն՝ շները կարող են բացառապես ընտանի կենդանի համարվել:
Կենդանիների պաշտպանները ողջունել են օրենսդրական փոփոխությունները եւ հույս են հայտնել, որ այս փառատոնը կանցկացվի վերջին անգամ: Նրանց կարծիքով՝ նման միջոցառումների դադարեցումն անհրաժեշտ է ոչ միայն հանուն կենդանիների, այլեւ՝ մարդու առողջության պահպանման, քանի որ կորոնավիրուսի համավարակը, հավանաբար, առաջացել է հենց այն կենդանիների մսի սպառման պատճառով, որոնք սանիտարական վերահսկողություն չեն անցել:
2020 թվականի ապրիլին Չինաստանը պաշտոնապես դադարել է շներին ուտելի համարել կորոնավիրուսի բռնկման ֆոնին: Երկրի գյուղատնտեսության նախարարությունում նշել են, որ քաղաքակրթության զարգացմանը զուգահեռ շները սկսել են մարդու ընկերը համարվել եւ ուստի այլեւս տնային անասուն չեն համարվում Չինաստանում:
Humane Society International-ի տվյալներով՝ Չինաստանում տարեկան 10-20 միլիոն շուն է մորթվում մսի համար: Երկրում երկար ժամանակ համարվում էր, որ այս կենդանիների միսն առողջություն եւ հաջողություն է բերում: Ընդ որում, չինացիներից շատերը երբեք չեն փորձել շան միս եւ չեն պլանավորել անել դա: Հոնկոնգում շների եւ կատուների՝ սննդի մեջ օգտագործման նպատակով սպանությունն արգելված է եւ պատժվում է մինչեւ վեց ամիս ազատազրկմամբ եւ 640 դոլար տուգանքով, չնայած նրանց միսն ուտելը չի ​​հետապնդվում: Չինաստանի մնացած մասում շների եւ կատուների միսն ուտելը թույլատրվում էր մինչեւ ապրիլ:

Ежегодный фестиваль собачьего мяса стартовал в китайском городе Юйлинь, провинция Гуанси, сообщает RG.
Мероприятие, приуроченное ко дню летнего солнцестояния, проходит, несмотря на исключение собак из списка животных, которых можно разводить для еды. Согласно апрельскому постановлению министерства сельского хозяйства Китая, собаки могут считаться исключительно домашними питомцами.
Зоозащитники приветствовали изменения в законодательстве и надеются, что этот фестиваль проводится в последний раз. По их мнению, прекращение таких мероприятий необходимо не только ради животных, но и для защиты здоровья людей, поскольку пандемия коронавируса, вероятно, возникла именно из-за потребления мяса животных, которые не прошли санитарный контроль.
Китай официально перестал считать собак съедобными животными в апреле 2020 года на фоне вспышки коронавируса. В министерстве сельского хозяйства страны отметили, что по мере развития цивилизации собаки стали считаться только компаньонами человека и потому больше не считаются в Китае домашним скотом.
По оценке организации Humane Society International, в Китае ежегодно на мясо забивают от 10 до 20 миллионов собак. Долгое время в стране считалось, что мясо этих животных приносит здоровье и удачу. При этом большинство китайцев никогда не пробовали собачье мясо и не планировали этого делать. В Гонконге убийство собак и кошек ради употребления в пищу запрещено и карается тюремным заключением на срок до шести месяцев и штрафом в 640 долларов, хотя поедание их мяса не преследуется. На остальной территории Китая употребление в пищу мяса этих животных до апреля было разрешено.