Սուրբ Սոֆիայի տաճարի կարգավիճակը թանգարանից մզկիթի փոխելը նման է աշխարհը միջնադար վերադարձնելու թուրքական իշխանությունների փորձի, կարծում է Պետդումայի ԱՊՀ հարցերով հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Թուրքիայի Գերագույն վարչական դատարանը` Պետական խորհուրդը, հինգշաբթի օրը քննել է Սուրբ Սոֆիայի տաճարի կարգավիճակը փոխելու եւ այն մզկիթի վերածելու հարցը: Պետխորհուրդը կարծում է, որ տաճարի կարգավիճակը փոխելու համար նախագահի հրամանագիրը բավարար է, հաղորդում է հունական ERT հեռուստատեսությունը: Որոշումը կհրապարակվի 15 օրվա ընթացքում: Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Մեւլութ Չավուշօղլուի խոսքերով՝ իր երկիրը իրավունք ունի փոխել տաճարի կարգավիճակը՝ վերածելով այն մզկիթի, առանց հաշվի առնելու այլ պետությունների կարծիքները:
«Այսպիսով, ակնհայտ է որոշ հավատացյալների (մահմեդականների) ոգին ուրիշների (քրիստոնյաների) նկատմամբ բարձրացնելու, կրկին հազարամյա բյուզանդական քաղաքակրթության ջարդերի սարսափը հիշեցնելու անհարկի փորձը, որի ճարտարապետական գլուխգործոցն այնուհետեւ հարյուրամյակներ շարունակ օգտագործվել է որպես դրա ստեղծողների նկատմամբ հաղթանակի ապացույց: Քեմալ Աթաթուրքի Թուրքիան, որին Խորհրդային Ռուսաստանը օգնել է դիմանալ եւ ոտքի կանգնել, հնարավոր է համարել շրջել անցյալի արյունոտ էջը, համենայն դեպս՝ Սուրբ Սոֆիայի հանդեպ: Այնպիսի տպավորություն է, որ այսօրվա Թուրքիայի իշխանությունները ցանկանում են մեզ վերադարձնել միջին դարեր»,- ասել է պատգամավորը, ում խոսքերն է մեջբերել նրա մամուլի ծառայությունը:
Խորհրդարանականն ընդգծել է, որ Սուրբ Սոֆիայի տաճարը նույնիսկ թանգարանային կարգավիճակում շարունակում է մնալ ուղղափառ աշխարհի ամենամեծ սրբությունը, որը հատկապես թանկ է Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Բելառուսի եւ ԱՊՀ այլ երկրների ուղղափառ քրիստոնյաների համար, քանի որ այստեղ է մկրտվել իշխանուհի Օլգան, այստեղ են իշխան Վլադիմիրի դեսպանները տեսել «Երկինքը Երկրի վրա»՝ համոզելով նրան այնուհետեւ ընդունել ուղղափառություն։

Изменение статуса собора Святой Софии с музея на мечеть похоже на попытку турецких властей вернуть мир в Средние века, считает первый зампред комитета Госдумы по делам СНГ Константин Затулин, сообщает РИА Новости.
Высший административный суд Турции - Госсовет в четверг рассмотрел вопрос об изменении статуса собора Святой Софии и превращении его в мечеть. Госсовет считает, что для изменения статуса собора достаточно указа президента, сообщило греческое телевидение ERT. Решение будет оглашено в течение 15 дней. По словам главы МИД Турции Мевлюта Чавушоглу, его страна вправе изменить статус собора, превратив его в мечеть, без учета мнений других государств.
«Налицо, таким образом, негодная попытка поднять дух одних верующих (мусульман) над другими (христианами), напомнить вновь об ужасе погрома тысячелетней византийской цивилизации, чей архитектурный шедевр затем сотни лет использовался как доказательство победы над его создателями. Турция Кемаля Ататюрка, которой Советская Россия помогла выстоять и встать на ноги, сочла возможной перевернуть кровавую страницу прошлого, по крайней мере, по отношению к храму Святой Софии. Власти сегодняшней Турции, такое впечатление, хотят вернуть нас в Средние века», - сказал депутат, слова которого цитирует его пресс-служба.
Парламентарий подчеркнул, что Собор Святой Софии, даже в музейном статусе, остается величайшей святыней Православного мира, который особенно дорог православным христианам России, Украины, Белоруссии и других стран СНГ, так как здесь приняла Крещение княгиня Ольга, здесь послы князя Владимира увидели «Небо на Земле», убедив его затем принять православие.