Մենք փոփոխություններ կատարեցինք մեր հակաճգնաժամային առաջին միջոցառման մեջ, այսինքն տրանսֆորմացիայի ենթարկեցինք այն, որի նպատակը ներդրումների խթանումն է: Այս մասին, այսօր՝ հուլիսի 9-ին կառավարության նիստի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ես այնպիսի տպավորություն ունեմ, որ գործարար համայնքը բավարար չափով իրազեկված չէ այդ մասին»,-ասաց նա եւ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանին խնդրեց պարզաբանել:
Մհեր Գրգորյանը ներկայացրեց, որ հունիսի 20-ից ուժի մեջ է մտել մեկ կանոն, որը ըստ նրա, շատ կարեւոր ռազմավարական կանոն է:
«Մինչ օրս մեր սուբսիդավորման գործիքն աշխատում էր հետեւյալ տրամաբանությամբ` մինչեւ 250մլն դրամ վարկային ռեսուրսները սուբսիդավորվում էր մինչեւ 1 տարի ժամկետով: Մենք ուժի մեջ ենք մտցրել հետեւյալ սահմանումը, որ եթե ձեռնարկությունը, տնտեսվարողը 50մլն դրամի չափով կանոնադրական կապիտալի համալրում է իրականացրել կամ կիրականացնի 2020 թվականի ընթացքում, ապա նա հնարավորություն է ստանում հավելյալ սուբսիդավորվել 400մլն դրամի չափով եւ 36 ամիս ժամկետով, որը շատ էական է:
Այն էական արտոնյալ հնարավորություն է: Եթե համալրումն իրականացվել է 100մլն դրամի չափով, ապա տնտեսվարողը հնարավորություն ունի ստանալ 500մլն դրամին համարժեք սուբսիդավորում` 48 ամսվա համար: Սա լրջագույն խթան է: Եթե հաշվարկ անենք, տնտեսվարողի տարեկան խնայողությունը 500մլն դրամի սուբսիդիայի մասով, ապա դա, ըստ էության, իր 1-2 տարվա շահն է, որն ինքը կարող է ներդնել կանոնադրական կապիտալում»,-նշեց նա:
Փոխվարչապետը նշեց, որ այս պահի դրությամբ այս կանոնով մեկ հայտ բավարարվել է, եւս երկու հայտ քննարկման փուլում է: Ինչ վերաբերում է հարկային բարեփոխումներին, ապա նա ասաց, որ տնտեսության մեջ շուրջ 64մլդ դրամի շրջանառություն է մնացել:

YEREVAN. – We made changes in our first anti-crisis measure; that is, we transformed what is aimed at boosting investment. Prime Minister Nikol Pashinyan stated this at Thursday’s Cabinet meeting of the government of Armenia.
"[But] I have the impression that the business community is not sufficiently aware of this," he added, asking Deputy Prime Minister Mher Grigoryan to clarify the matter.
Grigoryan said that one rule, which he said is a very important strategic rule, came into force on June 20. “Until now, our subsidy ‘tool’ was working with the following logic: loans of up to 250 million drams were being subsidized for up to a year. We have enacted the following definition that if the enterprise, the economic entity has made or will make an addition to the statutory capital in the amount of 50 million drams in 2020, it gets the opportunity to be additionally subsidized in the amount of 400 million drams and for 36 months, which is very significant.
It is a significant benefit. If the addition is made in the amount of 100 million drams, the economic entity has the opportunity to receive a subsidy equivalent to 500 million drams for 48 months; this is a serious incentive.
If we calculate the annual savings of the economic entity in terms of a subsidy of 500 million drams, it is, in fact, its 1-2 years of interest, which it can invest in the statutory capital," he said.
As for tax reforms in Armenia, the deputy PM said that about 64 billion drams of circulation had remained in the economy.