Nissan Motor Co-ը նախատեսում է մինչեւ դեկտեմբերի վերջը 30%-ով կրճատել մեքենաների համաշխարհային արտադրությունը, քանի որ կորոնավիրուսով պայմանավորված պահանջարկի անկումը դժվարացնում է եկամտաբերությունը վերականգնելու ընկերության ջանքերը, հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրներին:
Մեծությամբ երկրորդ ճապոնական ավտոարտադրողը նախատեսել է մոտ 2,6 միլիոն ավտոմեքենա արտադրել ապրիլ-դեկտեմբեր ամիսներին՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 3,7 միլիոնի դիմաց, հայտնում են աղբյուրները:
Համաշխարհային ավտոարտադրողները դժվարությունների են բախվել, քանի որ այս տարվա սկզբին նրանց գործարանները փակվել են՝ կորոնավիրուսի տարածումը զսպելու համար:
Բազմաթիվ երկրներում փակվել են նաեւ ավտոսրահները, ինչը հանգեցրել է մարտ-մայիս ամիսներին վաճառքների կտրուկ անկման, թեեւ հունիսին վաճառքի անկումը դանդաղել է։

Nissan Motor Co plans to cut global vehicle production by 30% by the end of December as falling demand due to the COVID-19 complicates the company's efforts to restore profitability, Reuters reported, citing sources.
The second-largest Japanese automaker expects to produce about 2.6 million vehicles between April and December, up from 3.7 million in the same period last year, sources said.
Global automakers have faced difficulties after their factories were closed earlier this year to stem the spread of the COVID-19 outbreak.
Auto dealerships were also closed in many countries, resulting in a sharp drop in car sales between March and May, although sales declines slowed in June.