Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեի կառավարությունն ամբողջ կազմով հրաժարական է ներկայացրել Յոսիհիդե Սուգայի նշանակման նախաշեմին։ Նախարարներից յուրաքանչյուրը այդ մասին խնդրագիրը փոխանցել է վարչապետ Աբեին, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»։
Յոսիհիդե Սուգան, որը Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության նոր առաջնորդն է, պատրաստվում է Ճապոնիայի վարչապետի պաշտոնը ստանձնել չորեքշաբթի։ Ակնկալվում է, որ խորհրդարանը Սուգային պաշտոնապես վարչապետ կընտրի օրվա երկրորդ կեսին կայանալիք արտահերթ նիստում։
Դրանից հետո, ինչպես սպասվում է, նա նոր կառավարություն կձեւավորի։
Լրատվամիջոցների տեղեկություններով՝ ֆինանսների նախարարը կլինի Տարո Ասոն, արտգործնախարարը՝ Տոշիմիցու Մոտեգին, բայց կառավարության որոշ անդամներ, որոնք աշխատել են Աբեի օրոք, նոր կառավարությունում իրենց պաշտոնները կպահպանեն։ Պաշտպանության նախարար Տարո Կոնոն, հավանաբար, կնշանակվի վարչական բարեփոխման պատասխանատու։ Առողջապահության նախարար Կացունոբու Կատոն կդառնա Սուգայի հաջորդը կառավարության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում։
Ճապոնիայի վարչապետ Աբեն օգոստոսի 28-ին հայտարարել էր առողջական խնդիրների պատճառով հրաժարական տալու մտադրության մասին։ Նա այդ ժամանակ նշել էր, որ երկրի կառավարությունը կղեկավարի մինչեւ իր հաջորդին ընտրելը։ Աբեի հաջորդը վարչապետի պաշտոնը կզբաղեցնի մինչեւ նրա ժամկետի ավարտը՝ մինչեւ հաջորդ խորհրդարանական ընտրությունները, որոնք նախատեսված են 2021 թվականի աշնանը։

Кабинет премьер-министра Японии Синдзо Абэ в полном составе уходит в отставку в преддверии назначения Есихидэ Суга. Прошения об этом каждый из министров передал премьеру Абэ, передает Интерфакс.
Есихидэ Суга, новый лидер Либерально-демократической партии, собирается вступить в должность премьер-министра Японии в среду. Ожидается, что парламент официально изберет Сугу премьером на внеочередной сессии во второй половине дня.
После этого, как ожидается, он сформирует новый кабинет министров.
По данным СМИ, министр финансов Таро Асо и министр иностранных дел Тошимицу Мотеги, а некоторые другие члены кабмина, работавшие при Абэ, сохранят свои посты в новом правительстве. Министр обороны Таро Коно может быть назначен ответственным за административную реформу. Глава Минздрава Кацунобу Като, вероятно, станет преемником Суги на посту главного секретаря кабинета министров.
28 августа премьер-министр Японии Абэ объявил о намерении уйти в отставку из-за проблем со здоровьем. Тогда он отметил, что продолжит руководить правительством страны до тех пор, пока не определится его преемник. Преемник Абэ будет занимать пост премьера до конца его срока - до следующих парламентских выборов, запланированных на осень 2021 года.