Իշխանությունները հրապարակում են կորոնավիրուսի տարածման մասին բոլոր տվյալները: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 16-ին, ԱԺ նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին:
Նրա խոսքով՝ կարելի է հաստատել, որ ոչ բոլոր երկրներն են հրապարակում իրական տվյալները:
«Հայաստանն այդ երկրների թվին չի պատկանում: Հանրությանը հայտնի է այն,ինչ հայտնի է կառավարությանը: Մյուս կողմից, կան երկրներ, որոնք տվյալներ են հրապարակում՝ զարմանալիորեն նման Հայաստանի տվյալներին: Ընդ որում, մենք տվյալները հրապարակում ենք առավոտյան ժամը 11-ին, իսկ նրանք ՝ երեկոյան»,-հավելեց Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ վիրուսի դեմ պայքարն ավելի հաջող է ընթանում այդ թվում շնորհիվ գիտակից բնակչության:
«Կորոնավիրուսի թեստերը ցույց են տալիս վարակը ընդամենը 5-6 տոկոս դեպքերում, իսկ վարակված քաղաքացիներն այժմ ավելի զգույշ են, քան նախկինում, կատարում են բոլոր ցուցումները: Եղել են մարդիկ, որոնք ասել են, որ վիրուս գոյություն չունի, որ բարիները, գեր կամ հարուստ մարդիկ չեն վարակվում: Սակայն այժմ պարզվեց, որ պետք է արդյունավետ պայքարել այդ հիվանդության դեմ: Եվ եթե ընդդիմադիր պատգամավորները ցանկանում են հետաքննություն անցկացնել, ապա բարի երթ»,-ասաց վարչապետը:

The authorities release all data regarding the spread of the coronavirus. This is what Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan declared during a question-and-answer session in parliament today.
According to him, it is safe to confirm that not all countries release the real data.
“Armenia is not one of those countries. However, there are countries that release data that are surprisingly similar to the data that Armenia releases. The results of COVID-19 tests show the existence of the virus in only 5-6 percent of cases, and infected citizens are now more careful than before and follow all the instructions. There have been people who said there is no such thing as the coronavirus, but now it turned out that it is necessary to lead an effective battle against the virus. If opposition MPs wish to launch an inquiry, good luck,” the Prime Minister said.