Թուրքիան հայկական ուժերի հետ երկօրյա բախումներից հետո վարձկաններ է ուղարկում Ադրբեջան, ինչը մտահոգություններ է առաջացնում, քանի որ արտաքին ուժերը, ինչպիսին Ռուսաստանն է, կարող են ներքաշվել հակամարտության մեջ: Այս մասին The Times-ում հրապարակված իրենց հոդվածում գրում են հեղինակներ Հաննա Լյուսինդա Սմիթը եւ Ռիչարդ Սփենսերը:
«Մարտական գործողությունները 1980-ականների վերջին քաղաքացիական պատերազմից հետո Ադրբեջանից բաժանված Լեռնային Ղարաբաղում են, հիմնականում` հայաբնակ շրջանում, կիրակի օրվանից ի վեր զոհվել է ավելի քան 90 մարդ: Երկու երկրներն էլ ռազմական դրություն են հայտարարել եւ կարգադրել են մասամբ մոբիլիզացնել իրենց բանակները»,- նշվում է հոդվածում:
«Թուրքիան Ադրբեջանի հավատարիմ դաշնակիցն է. երկուսն էլ մահմեդական երկրներ են, իսկ ադրբեջանցիները խոսում են թուրքերենի բարբառով: Հայաստանը պնդում է, որ Ադրբեջանը ծանր զենք է բերել Թուրքիայից եւ վարձկաններ է ուղարկել Սիրիայից` հարձակմանը նախապատրաստվելու շրջանակներում:
Անցյալ ամիս Թուրքիան եւ Ադրբեջանը համատեղ զորավարժություններ անցկացրեցին, եւ Թուրքիան հրթիռային կայանքներ ուղարկեց Նախիջեւան` Ադրբեջանի տարածքի մի հատված Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը շտապեց աջակցել Ադրբեջանին` Հայաստանը «տարածաշրջանային խաղաղության ամենամեծ սպառնալիքն» անվանելով: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ի պատասխան դիմեց միջազգային հանրությանը` կոչ անելով թույլ չտալ Թուրքիայի ներգրավվածությունը հակամարտության մեջ»,- նշում են հեղինակները:

Турция отправляет наемников в Азербайджан после двухдневных столкновений с армянскими войсками, что вызывает опасения, поскольку внешние силы, такие как Россия, могут быть вовлечены в конфликт. Об этом отмечают в своей статье в The Times авторы Ханна Люсинда Смит и Ричард Спенсер.
«Боевые действия в Нагорном Карабахе, преимущественно армянском районе, отделившемся от Азербайджана после гражданской войны в конце 1980-х годов, с воскресенья унесли более 90 жизней. Обе страны объявили военное положение и приказали частично мобилизовать свои армии», - отмечается в статье.
«Турция - верный союзник Азербайджана: оба являются мусульманскими странами, а азербайджанцы говорят на диалекте турецкого языка. Армения утверждает, что Азербайджан привез тяжелое вооружение из Турции и отправил наемников из Сирии в рамках подготовки к нападению.
В прошлом месяце Турция и Азербайджан провели совместные военные учения, и Турция направила ракетные установки в Нахичеван, участок азербайджанской территории между Турцией и Арменией.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган поспешил поддержать Азербайджан, назвав Армению «самой большой угрозой региональному миру». Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ответ обратился к международному сообществу с призывом не допустить вовлечения Турции в конфликт», - отмечают авторы.