Ֆինլանդիան տեղեկացրել է Եվրամիությունում գործընկերներին, որ վերականգնել է վերահսկողությունը ներքին սահմաններին եւ սկսել սահմանափակել մարդկանց ժամանումը ԵՄ այլ երկրներից, հայտարարել է երկրի առողջապահության նախարարությունը, հաղորդում է Delfi-ն:
«Այժմ երկիր մուտք գործել կարող են միայն այն օտարերկրացիները, որոնք այդտեղ օրինական բնակվում են, սովորում կամ ճամփորդում են ընտանեկան գործերով, օրինակ, ժամանում են հարսանիքի, հուղարկավորության կամ այդօրինակ արարողությունների մասնակցելու համար: Անցակետերում պաշտոնատար անձինք կպարտադրեն ներկայացնել փաստաթղթեր, որոնք ապացուցում են այցելության նպատակը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Նախարարության տվյալներով՝ սեպտեմբերի 19-ից հոկտեմբերի 18-ն ընկած ժամանակահատվածում վերականգնվել է սահմանամերձ հսկողությունը Լիտվայի, Լեհաստանի, Նիդերլանդների, Բելգիայի, Իսպանիայի, Ավստրիայի, Լյուքսեմբուրգի, Պորտուգալիայի, Ֆրանսիայի, Սլովենիայի, Շվեյցարիայի, Հունաստանի, Դանիայի, Իտալիայի, Հունգարիայի, Մալթայի, Իսլանդիայի, Նորվեգիայի, Շվեդիայի, Գերմանիայի, Սլովակիայի եւ Էստոնիայի հետ:

Финляндия информировала партнеров по Евросоюзу, что возобновила контроль на внутренних границах и начала ограничивать прибытие людей из других стран ЕС, сообщило Министерство здравоохранения Литвы, сообщает Delfi.
«Сейчас прибыть в страну смогут лишь те иностранцы, которые в ней законно проживают, работают, учатся, либо путешествуют по семейным делам, например, прибывают на свадьбы, похороны и в подобных случаях. На пунктах проверки должностные лица будут просить предоставить документы, доказывающие цель поездки», – говорится в сообщении.
По данным министерства, пограничный контроль на месяц, с 19 сентября по 18 октября, возобновлен с Литвой, Польшей, Нидерландами, Бельгией, Испанией, Австрией, Люксембургом, Португалией, Францией, Словенией, Швейцарией, Грецией, Данией, Италией, Венгрией, Мальтой, Исландией, Норвегией, Швецией, Германией, Словакией и Эстонией.