2020թ․ տնտեսական ճգնաժամը, հնարավոր է, լինի ոչ այնքան ծանր, որքան ի սկզբանե ենթադրում էր Արժույթի միջազգային հիմնադրամը, սակայն տնտեսությանը «դժվար վերելք» է սպասվում: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՀ գործադիր տնօրեն Քրիստալինա Գեորգիեւան:
Հունիսին ԱՄՀ-ն կանխատեսել էր համաշխարհային ՀՆԱ-ի 4.9% կրճատում այս տարի: Սակայն համաշխարհային տնտեսությունը երկրորդ եւ երրորդ եռամսյակներում, պարզվեց, ավելի լավ էր ԱՄՀ-ի սպասումներից: Ակնկալվում է, որ դա կհանգեցնի «դեպի բարձրացում նրա կանխատեսումների ոչ մեծ վերանայման», որը կներկայացվի հաջորդ շաբաթ:
«Այսօրվա պատկերը պակաս սարսափելի է: Ըստ մեր գնահատականների՝ իրադարձությունների զարգացումը երկրորդ եւ երրորդ եռամսյակներում մի փոքր ավելի լավ էր, քան սպասվում էր»,- ասել է Գեորգիեւան:
Նա բացատրել է, որ արդյունքները ավելի լավն են «արտակարգ միջոցառումների քաղաքականության» շնորհիվ: «Համաշխարհային տնտեսությունը վերադառնում է ճգնաժամի խորքից: Սակայն այս աղետը հեռու է ավարտից»,- ասել է Գեորգիեւան:
«Ռիսկերը շարունակում են բարձր մնալ, այդ թվում` սնանկության աճի եւ ֆինանսական շուկաներում գերագնահատումների հետեւանքով: Եվ շատ երկրներ ավելի խոցելի են դարձել: Նրանց պարտքի մակարդակն աճել է՝ պայմանավորված ճգնաժամին եւ արտադրության ու եկամուտների զգալի կորուստներին բյուջետային պատասխանով»,- ասել է նա:
ԱՄՀ-ն չի ակնկալում, որ համաշխարհային տնտեսությունը «միջնաժամկետ հեռանկարում» կվերադառնա նախաճգնաժամային մակարդակին: ԱՄՀ-ն նախազգուշացրել է, որ առաջիկա ամիսներին եւ տարիներին ցանկացած տնտեսական արդյունք անխուսափելիորեն կախված կլինի նրանից, թե ինչպես կզարգանա համավարակը:
«Առջեւում ճանապարհը մշուշոտ է արտասովոր անորոշությունից: Պատվաստանյութերի եւ բուժումների նման միջոցառումների արագ առաջխաղացումը կարող է արագացնել «արթնացումը»: Սակայն իրավիճակը կարող է նաեւ վատթարանալ, հատկապես եթե լուրջ բռնկումների թիվը զգալիորեն ավելանա»,- հավելել է նա:

Экономический кризис 2020 года, возможно, будет  не таким серьезным, как первоначально предполагал Международный валютный фонд, однако экономику ждет  «трудный подъем». Об этом заявила управляющий директор МВФ Кристалина Георгиева.
В июне МВФ прогнозировал сокращение мирового ВВП  на 4,9% в этом году. Однако мировая экономика во втором и третьем кварталах оказалась лучше ожиданий МВФ. Ожидается, что это приведет к «небольшому пересмотру в сторону повышения» его прогнозов роста, которые должны быть представлены на следующей неделе.
«Сегодняшняя картина менее ужасающая. По нашим оценкам, развитие событий во втором и третьем кварталах было несколько лучше, чем ожидалось », - заявила Георгиева.
Она объяснила, что результаты лучше, чем ожидалось, благодаря «чрезвычайным политическим мерам». «Мировая экономика возвращается из глубины кризиса. Но это бедствие далеко не закончилось», - сказала  Георгиева.
«Риски остаются высокими, в том числе из-за роста банкротств и завышенных оценок на финансовых рынках. И многие страны стали более уязвимыми. Их уровень долга увеличился из-за их бюджетной реакции на кризис и значительных потерь производства и доходов », - сказала она.
МВФ не ожидает, что мировая экономика вернется к докризисному уровню «в среднесрочной перспективе». МВФ предупредил, что любые экономические показатели в ближайшие месяцы и годы неизбежно будут зависеть от того, как будет развиваться пандемия.
«Путь впереди омрачен необычайной неопределенностью. Более быстрое продвижение медицинских мер, таких как вакцины и лечение, могло бы ускорить «восхождение». Но ситуация также может ухудшиться, особенно если значительно увеличится количество серьезных вспышек», - добавила она.