2020 թվականին աշխարհում ուղիղ արտասահմանյան ներդումները կնվազեն 30-40 տոկոսով, սակայն անկումը կարող է էլ ավելի ուժեղ լինել՝ մոտ 50 տոկոս՝ պանդեմիայի երկրորդ ալիքի պատճառով: Նման կանխատեսում է արել Առեւտրի եւ զարգացման ՄԱԿ համաժողովը (ԱԶՄՀ):
Նշվում է, որ 2020 թվականի առաջին երեք եռամսյակներում ֆինանսական ինդիկատորները համապատասխանում են հունիսին արված կանխատեսումներին: «2020 թվականի կանխատեսումները լի են անորոշությամբ: Հաշվի առնելով պանդեմիայի երկրորդ ալիքը որոշ զարգացած երկրներում, անկումը՝ գրեթե 50 տոկոս, որը գրանցվել է 2020 թվականի առաջին կիսամյակում, կարող է ձգձգվել»,-նշում են փորձագետները, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը: ԱԶՄՀ տվյալներով՝ ուղիղ արտասահմանյան ներդումների ոլորտում իրավիճակի զարգացումը կախված կլինի առողջապահական ոլորտում ճգնաժամի տեւողությունից եւ պանդեմիայի տնտեսական հետեւանքների դեմ պայքարի հարցով քաղաքական գործողությունների արդյունավետությունից:
ԱԶՄՀ տվյալներով 2020 թվականի առաջին կիսամյակում ուղիղ արտասահմանյան ներդումների անկումը կազմել է 49 տոկոս՝ համեմատած 2019 թվականի նույն ժամանակահատվածի հետ, քանի որ աշխարհում լոքդաունները դանդաղեցրել են առկա ներդրումային ծրագրերը, իսկ խորը ռեցեսիայի հեռանկարը հանգեցրել է նոր ծրագրերի վերագնահատման:
Այս տարվա առաջին կիսամյակում ուղիղ արտասահմանյան ներդրումների զգալի կրճատումը գրանցվել է արդյունաբերական զարգացած երկրներում՝ 75 տոկոսով, մինչեւ 98 միլիարդ դոլար: Հյուսիսային Ամերիկայում ուղիղ արտասահմանյան ներդրումները նվազել են 56 տոկոսով, մինչեւ 68 միլիարդ դոլար: Զարգացող երկրներում առաջին կիսամյակում անկումը կազմել է 16 տոկոս, ինչը փորձագետների խոսքով՝ քիչ է, քան ակնկալվում էր:

Прямые иностранные инвестиции (ПИИ) снизятся в мире в 2020 на 30-40%, однако падение может быть более сильным - около 50% - из-за второй волны пандемии, подрывающей экономику ряда развитых государств. Такой прогноз содержится в опубликованном в Женеве информационном бюллетене Конференции ООН по торговле и развитию (ЮНКТАД).
Подчеркивается, что финансовые индикаторы первых трех кварталов 2020 года соответствуют прогнозам, изложенным ЮНКТАД в июне в докладе об инвестициях в мире, в котором речь идет о снижении ПИИ на 30-40% по итогам 12 месяцев. «Прогнозы на 2020 год полны неопределенности, - констатируют эксперты. - С учетом второй волны пандемии в некоторых из развитых стран, подрывающей усилия по нормализации, спад около 50%, зафиксированный в первом полугодии 2020 года, может затянуться». По мнению ЮНКТАД, развитие ситуации в сфере ПИИ будет зависеть от длительности кризиса в области здравоохранения и эффективности политических действий по борьбе с экономическими последствиями пандемии. Кроме того, геополитические риски продолжают добавлять неопределенность в прогнозы, передает ТАСС.
По данным ЮНКТАД, в первом полугодии текущего года падение ПИИ в мире составило 49% по сравнению с тем же периодом 2019 года, поскольку локдауны в мире замедлили существующие инвестиционные проекты, а перспектива глубокой рецессии привела к переоценке новых проектов. Зарегистрировано 37-процентное снижение числа объявленных инвестиционных проектов, на 15% - объявленных слияний и поглощений, на 25% - новых финансовых трансграничных контрактов. При этом приток ПИИ в страны с переходной экономикой уменьшился на 81% из-за сильного снижения в Российской Федерации.
Значительное сокращение ПИИ в первые шесть месяце текущего года было зафиксировано в промышленно развитых странах - на 75%, до $98 млрд. В Северной Америке ПИИ снизились на 56%, до $68 млрд. В развивающихся странах в первом полугодии снижение составило 16%, что, по словам экспертов, меньше, чем ожидалось.