Moderna Inc.-ը հայտնել է, որ նոյեմբերին կհրապարակի COVID-19ի դեմ պատվաստանյութի փորձարկումների վերջնական փուլի առաջին տվյալները, փոխանցում է Reuters-ը:
Ընկերությունը հայտարարել է, որ տվյալների մոնիտորինգի իր անկախ կոմիտեն նոյեմբերին միջանկյալ հետազոտություն կանցկացնի փորձարկումների ընթացիկ վերջին փուլի վերաբերյալ, որոնց 30.000 կամավոր է մասնակցում:
Ընկերությունը պայմանագրեր է կնքել ԱՄՆ կառավարության եւ մի շարք այլ երկրների հետ եւ ԱՀԿ-ի ղեկավարությամբ խմբի հետ բանակցություններ է վարում պատվաստանյութի մատակարարման շուրջ:
Moderna-ն պատվաստանյութերի վերջնական փորձարկումներ անցկացնող սակավաթիվ ընկերությունների շարքում է, ինչպիսիք են Johnson & Johnson-ը եւ Pfizer Inc.-ը:
«Կարծում են, որ եթե մենք գործարկենք COVID-19-ի դեմ մեր պատվաստանյութը, 2021 թվականը կարող է ամենակարեւոր տարին դառնալ Moderna-ի պատմության մեջ»,- ասել է ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ստեֆան Բանսելը:

Компания Moderna Inc. сообщила, что представит первые данные позднего этапа испытаний вакцины от COVID-19 в ноябре, передает Reuters.
Компания заявила, что ее независимый комитет по мониторингу данных, как ожидается, проведет промежуточное исследование  продолжающегося позднего этапа испытаний с участием 30 000 добровольцев в ноябре.
Компания подписала соглашения с правительством США и рядом других стран и ведет переговоры с группой под руководством ВОЗ о поставках вакцины.
Moderna входит в число немногих компаний, которые проводят финальные испытания вакцины, наряду с такими крупными производителями лекарств, как Johnson&Johnson и Pfizer Inc.
«Я считаю, что, если мы запустим нашу вакцину против COVID-19, 2021 год может стать самым важным годом в истории Moderna», - сказал главный исполнительный директор Стефан Бансел.