Եթե որոշել ենք տնտեսել, ապա պետք է սկսենք ինքներս մեզնից, այսինքն՝ պետական ապարատում պարգեւավճարներից: Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 3-ին, ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում 2021 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Իմ քայլի» պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը:
Նա չհամաձայնեց ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանի հետ, ով հայտարարեց, որ 2021 թվականին պարգեւավճարների պահպանումը նորմալ է: Նախարարը նշեց, որ պարգեւավճարների ֆոնդը նախկինի պես կազմում է աշխատավարձի 30 տոկոսը:
«Այդ առումով նախորդ տարիների հետ համեմատ ոչինչ չի փոխվել: Բացի այդ, եթե մեկ տարվա ընթացքում որեւէ գերատեսչությունում չնախատեսված հաստիք է բացվում, նոր աշխատակցի աշխատավարձը վճարվում է պարգեւավճարների ֆոնդից: Այդպիսով, դա նաեւ պահուստային ֆոնդ է աշխատավարձերի համար»,-պարզաբանեց նախարարը:
Թունյանը նկատեց, որ հանրությանը հետաքրքրում է ոչ թե այն, թե ինչ տրամաբանությամբ են տրվում պարգեւավճարները, այլ այն, թե ինչու են դրանք տրվում պատերազմական պայմաններում:
«Ավելին, Դուք ասացիք, որ բյուջեի նախագիծը կազմվել է մինչեւ պատերազմի սկսվելը, իսկ պատերազմը շատ տեղերում ճշգրտումներ է մտցրել»,-նշեց Թունյանը՝ հավելելով, որ թեեւ հայտարարվում է, որ պարգեւավճարը աշխատավարձի 30 տոկոսն է, կան պաշտոնյաներ, որ ստանում են 100 տոկոս, 120 տոկոս:
Ընդ որում, պատգամավորը նշեց, որ եթե բանկերից մեկի միջին կարգի վարչության պետը 1 մլն դրամ եւ նույնիսկ ավել աշխատավարձ է ստանում, ապա անտրամաբանական կլինի, եթե, օրինակ, երկրի էկոնոմիկայի նախարարը դրանից 2 անգամ պակաս ստանա:
«Այնուամենայնիվ, հաջորդ տարի պետք է ձգել գոտիները: Եվ ճիշտ կլինի, որ առաջին հերթին մենք մեր գոտիները ձգենք»,-հավելեց Թունյանը:

Если сейчас решили экономить, то начинать нужно с себя, то есть с премий в госаппарате. Об этом в Национальном Собрании Армении 3 ноября на заседании постоянной парламентской Комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам в ходе обсуждения проекта бюджета на 2021 год заявил председатель постоянной парламентской Комиссии по экономическим вопросам, депутат от правящего блока «Мой шаг» Бабкен Тунян.
Он не согласился с министром финансов Атомом Джанджугазяном, который заявил, что в сохранении премий в 2021 году нет ничего аномального. Министр отметил, что премиальный фонд, как и раньше, составляет 30% от зарплатного.
«В этом смысле по сравнению с предыдущими годами ничего не изменилось. Кроме того, если в течение года в каком-либо ведомстве открывается непредвиденная штатная единица, зарплата нового сотрудника выплачивается из премиального фонда. Таким образом, это еще и резервный фонд для зарплат», - пояснил министр.
Тем не менее, данное объяснение не устроило Туняна. Депутат заметил, что общество интересует не то, по какой логике выдают премии, а то, что их вообще выдают в условиях, когда идет война.
«Тем более что, как Вы сами указали, проект бюджета составлялся до войны, а она внесла очень много корректив», – подчеркнул Тунян, добавив, что хотя в среднем премии составляют 30% зарплаты госслужащих, есть чиновники, которые получают и премию в размере 100 и даже 120% зарплаты.
При этом парламентарий признал, что если в каком-либо банке начальник среднего отделения получает по миллиону и даже больше драмов в месяц, то будет нелогично, если министр экономики страны будет получать в два раза меньше.
«Но, тем не менее, в будущем году необходимо затянуть пояса. И логично, чтобы в первую очередь пояса затянули мы сами», – заявил Тунян.