Հյուսիսային Կալիֆորնիայի Լաս-Լոմիտաս տարրական դպրոցի դպրոցական խորհրդի նախագահ Ջոն Վենվերլոն հրաժարական է տվել Ջո Բայդենի գործընկերոջ` ԱՄՆ հավանական փոխնախագահ Քամալա Հարիսի մասին իր կնոջ կողմից արված ռասիստական գրառման պատճառով, գրում է Los Angeles Times-ը:
Մերեդիտ Ֆիլիպս Վենվերլոն, ով ԱՄՆ գործող նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմնակիցն է, գրառում էր կատարել սոցիալական ցանցերում` վիրավորական արտահայտություններ օգտագործելով թե՛ Հարիսի ռասայի, թե՛ նրա ինտիմ բարեմասնությունների մասին:
Դա վրդովմունք էր առաջացրել դպրոցի աշակերտների ծնողների շրջանում, որտեղ աշխատում էր նրա ամուսինը, եւ նրանք պահանջեցին նրա հրաժարականը:
Պաշտոնանկության մասին իր դիմումում Վենվերլոն գրել է, որ համաձայն չէ իր կնոջ «դատապարտելի» տեսակետների հետ, սակայն գիտի, որ այլեւս չի կարող աշխատել այս պաշտոնում:
Ավելի ուշ Մերեդիտ Ֆիլիպս Վենվերլոն ներողություն է խնդրել իր կոպիտ արտահայտությունների համար:
Նշվում է, որ նրա ամուսինը նախկինում աշխատում էր Google-ի ղեկավար կազմում եւ դպրոցական խորհրդի նախագահ էր ընտրվել 2018-ին:

Председатель школьного совета в начальной школе Лас-Ломитас в Северной Калифорнии Джон Венверло ушел в отставку из-за расистской записи его жены о соратнике Джо Байдена, потенциальном вице-президенте США Камале Харрис, пишет Los Angeles Times
Мередит Филипс Венверло, которая является сторонницей действующего президента США Дональда Трампа, сделала запись в соцсетях, применив оскорбительную формулировку как о расовой принадлежности Харрис, так и о ее интимных достоинствах.
Это вызвало возмущение  родителей учеников школы, в которой работал ее муж, и они потребовали его отставки.
В своем заявлении об отставке Венверло написал, что не согласен с «предосудительными» взглядами супруги, однако знает, что больше не сможет работать на данной должности.
Позже Мередит Филипс Венверло извинилась за свое грубое высказывание.
Отмечается, что ее муж в прошлом работал в руководстве компании Googleи был избран председателем школьного совета в 2018 году.