Գերմանիան պետք է ԵԱՀԿ-ի, ՆԱՏՕ-ի եւ ՄԱԿ իր գործընկերների հետ միասին մեծ ուշադրություն դարձնի Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին, կարծում է Գերմանիայի Բունդեսթագի պահպանողականների խմբակցության արտաքին քաղաքական հարցերով փորձագետ Յուրգեն Հարդտը, փոխանցում է DW-ն»
Նրա խոսքով՝ հրադադարը «երկար շաբաթների ընթացքում առաջին անգան հնարավորություն է ստեղծում շտապ տարածաշրջան փոխադրել անհրաժեշտ հումանիտար օգնություն»։ Նա հիշեցրել է, որ Գերմանիան Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին 2 միլիոն եվրո է տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղում մարդկանց սննդամթերք եւ ծածկոցներ, իսկ հիվանդանոցներ դեղորայք մատակարարելու համար։
Միաժամանակ ՔԴՍ/ՔՍՄ խմբակցությունն իր հերթին Թուրքիայից եւ Ռուսաստանից ակնկալում է հակամարտության խաղաղ կարգավորման հետագա որոնմանը ակտիվ մասնակցություն։ Սակայն, Հարդտի կարծիքով, Գերմանիան նույնպես պետք է ԵԱՀԿ-ի, ՆԱՏՕ-ի եւ ՄԱԿ գործընկերներով մեծ ուշադրություն դարձնի Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին, ինչպես նաեւ ավելի ակտիվ, քան նախկինում, նպաստի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի քաղաքական ու տնտեսական մերձեցմանը։
Ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին պայմանավորվածությունը «սկզբունքորեն ողջունում» է նաեւ ընդդիմադիր լիբերալների խմբակցության Կենտրոնական, Հարավարեւելյան եւ Արեւելյան Եվրոպայի հարցերով փորձագետ, Բունդեսթագի արտաքին քաղաքականության հարցերի կոմիտեի անդամ Ռենատա Ալտը։ Նրան, սակայն, մտահոգում է Հայաստանում ծագած քաղաքական ճգնաժամը, որը սպառնում է երկրում իրավիճակի հետագա ապակայունացմամբ։
«Այն բանից հետո, երբ գերմանական կառավարությունը սպասեց հակամարտության թեժ փուլի ավարտին, հիմա Գերմանիան եւ ԵՄ-ն պետք է վերջապես նախաձեռնություն ստանձնեն եւ նպաստեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի շուրջ բանակցությունների վերսկսմանը»,- հայտարարել է նա։
Խորհրդարանական կոմիտեից նրա գործընկերը, Ձախ կուսակցության խմբակցության պատգամավոր Սեւիմ Դագդելենը կարծում է, որ հիմա՝ ռազմական գործողությունների դադարեցմանը հասնելուց հետո անհրաժեշտ է «ապահովել տարածաշրջանի հայ բնակչության պաշտպանությունը վտարումից եւ փախստականներին վերադառնալու հնարավորությունը»։ Դրանից բացի, Դագդելենը քննադատաբար է մեկնաբանում Ադրբեջանի համար ցանկալի Հարավային Կովկասում թուրքական զորքերի տեղակայումը՝ համարելով, որ «թուրք նախագահը ոչ թե խաղաղության պահապան է, այլ ահաբեկչության կնքահայր»։

Германия должна вместе с ее партнерами в ОБСЕ, НАТО и ООН уделять большее внимание проблеме Нагорного Карабаха, считает внешнеполитический эксперт парламентской фракции консерваторов Юрген Хардт, передает DW
По его словам,  прекращение огня «впервые за многие недели открывает возможность доставить в регион срочно необходимую гуманитарную помощь». Германия, напомнил он, выделила Международному Красному Кресту два миллиона евро для снабжения людей в Нагорном Карабахе продуктами питания и одеялами, а больницы - медикаментами.
Одновременно фракция ХДС/ХСС ожидает, в первую очередь, от Турции и России активного участия в дальнейшем поиске мирного урегулирования конфликта. Но и Германия, с точки зрения Хардта, должна вместе с ее партнерами в ОБСЕ, НАТО и ООН уделять большее внимание проблеме Нагорного Карабаха, а также активнее, чем в прошлом, содействовать политическому и экономическому сближению Армении и Азербайджана.
«В принципе приветствует» договоренность о прекращении военных действий и эксперт фракции оппозиционных либералов по странам Центральной, Юго-Восточной и Восточной Европы, член внешнеполитического комитета бундестаге Рената Альт. Ее, однако, тревожит разразившийся в Армении политический кризис, грозящий дальнейшей дестабилизацией положения в стране.
«После того, как немецкое правительство пересидело горячую фазу конфликта, - заявила она, - теперь Германия и ЕС должны, наконец, взять на себя инициативу и содействовать возобновлению переговоров о статусе Нагорного Карабаха в рамках Минской группы ОБСЕ».
Ее коллега по парламентскому комитету, депутат фракции Левой партии Севим Дагделен считает, что теперь, после достижения договоренности о прекращении военных действий, необходимо «обеспечить защиту армянского населения региона от изгнания и возможность для беженцев вернуться обратно». Кроме того, Дагделен критически комментирует желаемую Азербайджаном дислокацию турецких войск на Южном Кавказе, считая, что "турецкий президент не хранитель мира, а крестный отец террористов".