Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Անեգրետ Կրամպ-Կարենբաուերը հակասություն չի տեսնում Եվրոպայի միակողմանի ուժեղացման եւ եվրատլանտյան հարաբերությունների միջեւ։ Նա այս մասին հայտարարել է տեսակապով ելույթ ունենալով Համբուրգում Բունդեսվերի համալսարանի ուսանողների առջեւ, փոխանցում է DW-ն։
«Անվտանգության քաղաքականությանը վերաբերող հարցում մենք շարունակում ենք ԱՄՆ-ից կախված մնալ եւ միաժամանակ պարտավոր ենք ապագայում, որպես եվրոպացիներ, ինքներս անել այն, ինչը միչեւ հիմա մեր փոխարեն արել են ամերիկացիները»,- նշել է նա։
Նա միաժամանակ «պատրանք» է անվանել այն պատկերացումը, որ հնարավոր է Եվրոպայում «անվտանգություն, կայունություն եւ բարեկեցություն երաշխավորել առանց ՆԱՏՕ-ի եւ ԱՄՆ-ի»։ Երկրորդ աշխարհամարտի ավարտի տարիներից Գերմանիան «կայունության մեջ է ապրում, որը համատեղ ստեղծել է իր եվրոպական հարեւանների եւ ԱՄՆ-ի հետ», ընդգծել է Կրամպ-Կարենբաուերը։
«Ռազմավարական իրադրությունը մեր աչքերի առաջ փոխվում է եւ խորանում»,- նշել է Քրիստոնեադեմոկրատական միության ղեկավարը։ Բացի ԱՄՆ նախագահի ընտրություններից, նա մարտահրավերների թվում նշել է, մասնավորապես, Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտությունը եւ Ռուսաստանի պահվածքը, որը «վստահորեն շարունակում է եւ անգամ սպառազինությունը մեծացնում է սովորական եւ միջուկային հրթիռներով»։
Խոսելով ԱՄՆ նոր նախագահ Ջոզեֆ Բայդենի մասին՝ Գերմանիայի պաշտպանության նախարարը չի բացառել, որ նա կարող է վերանայել Գերմանիայում ամերիկյան զինվորականների թվի կրճատման մասին որոշումը, որն ընդունել էր Դոնալդ Թրամփը, փոխանցում է Reuters-ը։
Նոյեմբերի 3-ին ԱՄՆ-ում տեղի էին ունեցել նախագահական ընտրություններ։ Առաջատար ամերիկյան լրատվամիջոցների տեեկություններով՝ դեմոկրատ Ջոզեֆ Բայդենը հանրապետական Թրամփին հաղթելու համար ստացել է Ընտրիչների կոլեգիայի բավարար թվով ձայներ։ Սպիտակ տան ներկայիս ղեկավարը չի ճանաչում պարտությունը եւ փորձում է քվեարկության արդյունքները վիճարկել դատարաններում։

Министр обороны Германии Аннегрет Крамп-Карренбауэр не видит противоречий в одновременном усилении безопасности Европы и евроатлантических отношений. Об этом она заявила, выступая по видеосвязи перед учащимися университета бундесвера в Гамбурге, передает DW.
«В том, что касается политики безопасности, мы остаемся зависимыми от США и в то же время должны в будущем как европейцы сами делать то, что до сих пор за нас делали американцы», - отметила министр.
Вместе с тем она назвала «иллюзией» представление о том, что можно «гарантировать безопасность, стабильность и благосостояние в Европе без НАТО и США». Со времен окончания Второй мировой войны Германия «живет стабильностью, созданной совместно с ее европейскими соседями и США», подчеркнула Крамп-Карренбауэр.
«Стратегическая обстановка меняется и усугубляется на наших глазах», - отметила глава Христианско-демократического союза (ХДС). Помимо выборов президента США она назвала в числе вызовов, в частности, конфликт в Нагорном Карабахе и поведение России, которая «уверенно продолжает и даже наращивает вооружение обычными и атомными ракетными системами».
Говоря о новом президенте США Джозефе Байдене, министр не исключила, что тот может пересмотреть решение о сокращении числа американских военных в Германии, принятое Дональдом Трампом, передает Reuters.
В США 3 ноября прошли президентские выборы. По данным ведущих американских СМИ, демократ Джозеф Байден заручился достаточным количеством голосов Коллегии выборщиков для победы над республиканцем Трампом. Нынешний глава Белого дома не признает поражение и пытается оспорить итоги голосования в судах.