ԱՄՆ առողջապահական համակարգի ներկայացուցիչները երեքշաբթի նախագահ Դոնալդ Թրամփին կոչ են արել կիսվել կորոնավիրուսի տվյալներով ընտրված նախագահ Ջո Բայդենի հետ՝ խուսափելու պանդեմիայի դեմ պայքարում անիմաստ, մահացու վտանգավոր ձգձգումից, հաղորդում է Reuters-ը:
«Իրական ժամանակի ռեժիմով տվյալները եւ թերապեւտիկ միջոցների, թեստավորման համար նյութերի, անհատական պաշտպանության միջոցների, ԹԱՕ սարքերի, հիվանդանոցային մահճակալների մատակարարման, ինչպես նաեւ ազգային ակտիվների հետագա կիրառման մասին տեղեկությունը պետք է փոխանցվի իրական ժամանակի ռեժիմով անթիվ կյանքեր փրկելու համար»,-նշվում է ԱՄՆ նախագահին ուղղված նամակում, որը ստորագրել են Ամերիկյան բժշկական ասոցիացիան, Բուժքույրերի ասոցիացիան եւ Հիվանդանոցների ասոցիացիան:
Ավելի վաղ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի հարցով Բայդենի թիմի համանախագահ,բժիշկ Վիվկե Մերֆին հայտարարել է, որ ինքը եւ առողջապահական ոլորտի այլ խորհրդականներ չեն կարողացել պանդեմիայի հարցը քննարկել ներկայիս վարչակազմի ներկայացուցիչների հետ:
Այս աշնանը կորոնավիրուսով հիվանդացության նոր դեպքերի թվի կտրուկ աճն անդրադարձել է նույնիսկ գյուղատնտեսական շրջանների վրա, որոնց ամռանը հաջողվել էր խուսափել պանդեմիայից: Կառավարության ներկայացուցիչներն այս ամիս հայտարարել են հանրային առողջապահության ոլորտում մասշտաբային սահմանափակումներ մտցնելու մասին՝ հավաքների սահմանափակման խստացումից մինչեւ նոր պահանջներ՝ կապված հասարակական վայրերում դիմակ կրելու հետ:
Այդ կապակցությամբ ԱՄՆ գլխավոր վարակաբան, բժիշկ Էնթոնի Ֆաուչին հայտարարել է, որ երկրում ամենաարդյունավետը կլինի պանդեմիայի դեմ պայքարի միասնական մոտեցումը:

Представители системы здравоохранения США во вторник призвали президента страны Дональда Трампа поделиться данными по коронавирусу с избранным президентом США Джо Байденом во избежание бессмысленного, смертельно опасного промедления в борьбе с пандемией, в результате которой переполнены больницы в стране, сообщает Reuters
«Данные в режиме реального времени и информация о поставках терапевтических средств, расходных материалов для тестирования, средств индивидуальной защиты, аппаратов ИВЛ, вместимости больничных коек и наличии рабочей силы для планирования дальнейшего развертывания национальных активов должны быть поделены в режиме реального времени для спасения бесчисленных жизней», - отмечается в письме президенту США, подписанном главами Американской медицинской ассоциации, Американской ассоциации медсестер и Американской ассоциации больниц.
Ранее сопредседатель команды Байдена по борьбе с коронавирусом, доктор Вивке Мерфи заявил, что он и другие советники по здравоохранению не смогли обсудить пандемию с представителями нынешней администрации.
Резкий рост числа новых случаев заболевания этой осенью поразил даже сельские районы, которым летом удалось избежать пандемии. Представители правительства по меньшей мере в 17 штатах, представляющих обе политические партии, Республиканскую и Демократическую,  в этом месяце объявил о введении масштабных ограничений в сфере общественного здравоохранения. Они варьируют от ужесточения ограничений на общественные собрания и несущественные предприятия до новых требований, касающихся ношения масок в общественных местах.
В связи с этим главный инфекционист США, доктор Энтони Фаучи заявил, что в стране наиболее эффективным будет единый подход к борьбе с пандемией.