Հադրութում (որը հայտնվել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ - խմբ.) մնացել է գինու երեք ձեռնարկություն, այդ թվում` «Կատարո» ձեռնարկությունը: Այս մասին նոյեմբերի 19-ին NEWS.am-ին տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանի գինու ազգային կենտրոնի նախագահ Ավագ Հարությունյանը: Նա հավելել է, որ հրետակոծության արդյունքում մասամբ վնասվել են Մարտունու եւ Մարտակերտի գինու գործարանները:
«Արտադրության մեջ լուրջ ներդրումներ էին արվել: Ռազմական գործողությունների արդյունքում ընդհանուր վնասն ավելի քան 1 միլիոն դոլար է կազմել: Ձեռնարկությունների արտադրանքը շատ բարձրորակ էր եւ հիմնականում արտահանվում էր: Խաղողի այգիներում աշխատողներից բացի, գործարաններն աշխատանքով էին ապահովում ավելի քան 40 մարդու»,- նշեց փորձագետը:
Հարությունյանը պարզաբանեց, որ Ասկերանում եւ Ստեփանակերտում ձեռնարկությունները չեն տուժել:
«Քանդված ձեռնարկությունները կարող են վերականգնվել, եւ այդպիսի ցանկություն կա, իսկ այն տարածքներում, որոնք Ադրբեջանի վերահսկողության տակ չեն անցել, հնարավոր է նույն խնդողնի եւ եվրոպական սորտերի խաղողի լուրջ արտադրություն կազմակերպել, այդ թվում` օգտագործելով Սարսանգի ջրամբարի հնարավորությունները: Ասկերանում եւ Մարտակերտում դրա համար պայմաններն իդեալական են»,- եզրափակեց նա:

В Гадруте (который перешел под контроль Азербайджана – ред.) остались три винных предприятия, в том числе предприятие «Катаро». Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am 19 ноября заявил председатель Национального центра вина Армении Аваг Арутюнян.
Он добавил, что в результате обстрела частично повреждены винные заводы также в Мартуни и Мартакерте.
«В производство вкладывались серьезные инвестиции. В результате военных действий ущерб в целом составил более 1 млн. долларов. Продукция предприятий была очень высокого качества, в основном экспортировалась. Не считая сотрудников, занятых на виноградных полях, заводы обеспечивали работой более 40 человек», - отметил эксперт.
Арутюнян пояснил, что в Аскеране и Степанакерте предприятия не пострадали.
«Разрушенные предприятия восстановить можно, и такое желание есть, а на территориях, которые не перешли под контроль Азербайджана, можно организовать серьезное производство винограда того же хндохни и европейских сортов, в том числе используя возможности Сарсангского водохранилища. Условия для этого в Аскеране и Мартакерте идеальные»,- заключил он.