Ջո Բայդենի իշխանության գալը, ամենայն հավանականությամբ, կհանգեցնի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի դեմ ավելի կոշտ գործողությունների այն հարցերի շուրջ, որոնք Դոնալդ Թրամփը չի կարողացել լուծել, Balkan Insight-ի համար հոդվածում գրում է վերլուծաբան Հայկան Էրդեմիրը:
Նախագահ Թրամփը սերտ անձնական հարաբերություններ է հաստատել Էրդողանի հետ, ինչը հանգեցրել է Անկարայի համար աննշան հետեւանքների՝ կապված մի քանի թեժ կետերի հետ, սակայն «խզումը կարող է անխուսափելի լինել, եթե Էրդողանը շարունակի իր սադրանքները Սպիտակ տան ավելի քիչ հանդուրժող ղեկավարի հետ»:
Էրդեմիրը կարծում է, որ Բայդենը, ամենայն հավանականությամբ, պատժամիջոցներ կկիրառի Թուրքիայի դեմ՝ ռուսական С-400 հակահրթիռային պաշտպանության համակարգեր գնելու եւ Միջերկրական ծովի արեւելյան հատվածում բնական գազի պաշարների վերաբերյալ Հունաստանի ու Կիպրոսի հետ ունեցած տարաձայնություններում նրա «հրազենային դիվանագիտության» համար:
Բայդենը կարող է նաեւ պատժամիջոցներ կիրառել օտարերկրյա քաղաքացիների բանտարկելու Անկարայի վարած քաղաքականության հետ կապված` «Թուրքիայի արեւմտյան գործընկերներից զիջումների» դիմաց:
Էրդեմիրի խոսքով՝ ԱՄՆ նորընտիր նախագահը նաեւ դժվար թե միջամտի Նյու Յորքի դատախազության կողմից Թուրքիայի պետական վարկատու Halkbank-ի դեմ հարուցված գործին՝ Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցները շրջանցելու համար: Անցյալ ամիս հաղորդվել էր, որ Թրամփի վարչակազմը մեղմ վերաբերմունք է պահանջում Էրդողանին մոտ կանգնած անձանց հանդեպ:
Բայդենի քրդամետ համակրանքը նշանակում է, որ նա ավելի կոշտ դիրքորոշում կդրսեւորի Սիրիայի հյուսիս-արեւելքում Թուրքիայի միջամտության դեմ: Անցյալ հոկտեմբերին Թրամփը հրամայել էր ԱՄՆ-ի զորքերը մասնակիորեն դուրս բերել տարածաշրջանից, ինչը հող էր ստեղծել քրդական ուժերի դեմ Թուրքիայի ռազմական ներխուժման համար:
Թուրքիայի նախագահը վերջերս հանդես է եկել տնտեսական եւ իրավական բարեփոխումների վերաբերյալ հաշտեցման հռետորաբանությամբ՝ ազդարարելով ԱՄՆ ընտրություններից հետո վերաբերմունքի հնարավոր փոփոխության մասին: Էրդեմիրն ասել է, որ ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների բարելավման Թուրքիայի հույսն այն է, որ «Էրդողանը կխոստովանի, որ Բայդենը իրեն հովանավորի Թրամփի նման»:
«Սակայն Բայդենը չպետք է միամտորեն հավատա, որ Էրդողանը պատասխանատու ընտրություն կկատարի՝ հաշվի առնելով, որ Թուրքիայի տիրակալի թղթե տունը կառուցված է ներքին կոշտ ավտորիտարիզմի եւ արտասահմանում ռազմական արկածախնդրության վրա»:

Приход к власти Джо Байдена, скорее всего, приведет к более жестким действиям в отношении президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана по вопросам, которые Дональд Трамп не смог решить, пишет аналитик Айкан Эрдемир в статье для Balkan Insight.
Президент Трамп установил тесные личные отношения с Эрдоганом, что привело к незначительным последствиям для Анкары из-за нескольких горячих точек, но «разрыв может быть неизбежен, если Эрдоган продолжит свои провокации с менее снисходительным главой Белого дома».
Эрдемир считает, что Байден, скорее всего, наложит санкции на Турцию за покупку российской системы противоракетной обороны С-400 и за «дипломатию канонерок» в ее разногласияих с Грецией и Кипром по поводу запасов природного газа в восточном Средиземноморье.
Байден может также применить санкции в связи с политикой Анкары по заключению иностранных граждан в тюрьмы в обмен на «уступки со стороны западных коллег Турции».
По словам Эрдемира, избранный президент США также вряд ли станет вмешиваться в дело, возбужденное прокуратурой в Нью-Йорке против государственного турецкого кредитора Halkbank за уклонение от санкций в отношении Ирана. В прошлом месяце сообщалось, что администрация Трампа добивалась мягкого урегулирования в отношении лиц, близких к Эрдогану.
Прокурдские симпатии Байдена означают, что он займет более жесткую позицию против интервенции Турции на северо-востоке Сирии. В октябре прошлого года Трамп отдал приказ о частичном выводе войск США из региона, что подготовило почву для военного вторжения Турции против курдских сил.
Президент Турции недавно выступил с примирительной риторикой по вопросам экономической и правовой реформы, сигнализируя о возможном изменении отношения после выборов в США. По словам Эрдемира, надежда Турции на улучшение отношений с Соединенными Штатами заключается в том, что «Эрдоган признает, что Байден не будет потакать ему, как это делал Трамп».
«Однако Байден не должен наивно полагать, что Эрдоган сделает ответственный выбор, учитывая, что карточный домик турецкого правителя построен на жестком авторитаризме внутри страны и военном авантюризме за границей».