Ելույթների ժամանակ պետք չէ օգտագործել «կապիտուլյացիա» տերմինը, քանի որ թշնամին կարող է լսել դա: Այս մասին նոյեմբերի 26-ին «Ռազմական դրության չեղարկման մասին» օրինագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց իշխող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Հովհաննես Իգիթյանը:
Հիշեցնենք, որ տեղի ունեցածի հետ կապված տերմինի հեղինակը Նիկոլ Փաշինյանն է: Իր լայվերից մեկի ժամանակ, ըստ լրատվամիջոցի, նա այս բառն օգտագործել է տասից ավելի անգամ:
Պատգամավորի խոսքով` Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի միջեւ կնքված պայմանագիրը դժվար է կապիտուլյացիա կոչել, քանի որ դա ընդամենը համաձայնագիր է եւ ոչ ավելին: Իրականում փաստաթուղթը կոչվում է «հայտարարություն», այլ ոչ թե համաձայնություն:
«Դա կապիտուլյացիա չէ, այլ` համաձայնություն: Այո, այն մեզ համար շատ վատն է, պարտադրված, անորոշ, բայց մեր հակառակորդն այդ անորոշությունն օգտագործում է ի շահ իրեն»,- ցավով նշեց Իգիթյանը` այնուամենայնիվ չպարզաբանելով, թե ինչպես կարելի է բնութագրել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանին առաջադրված պայմանները, որոնց համաձայն Երեւանը պարտավոր է զիջել եւ Բաքվին տարածքները փոխանցել, որոնք, օրինակ, 44 օրվա կատաղի մարտական ​​գործողությունների ընթացքում այդպես էլ չեն գրավվել հակառակորդի զորքերի կողմից:

В ходе выступлений не следует использовать термин «капитуляция», поскольку это может услышать противник. Об этом на внеочередном заседании Национального Собрания Армении в ходе обсуждения законопроекта «Об отмене режима военного положения» заявил 26 ноября депутат от правящего блока «Мой шаг» Ованес Игитян.  Напомним, что авторство термина применительно к происшедшему принадлежит Николу Пашиняну. В одном из своих прямых эфиров он ухитрился, по подсчетам СМИ, произнести это слово более десяти раз.
По словам депутата, подписанное между Арменией, Азербайджаном, и Россией соглашение сложно назвать капитуляцией, поскольку это лишь соглашение и не более того. В действительности, документ носит название «заявление», а не соглашение.
«Это не капитуляция, а соглашение. Да, оно очень для нас плохое, навязанное, неопределенное, но наш противник использует эту неопределенность в свою пользу», - посетовал Игитян, не пояснив тем не менее, как можно охарактеризовать выдвинутые Азербайджаном Армении условия, согласно которым Ереван обязан уступить и передать Баку территории, которые, к примеру, так и не были заняты войсками противника в ходе 44 дней ожесточенных боевых действий.