Ֆրանսիայի ՆԳ նախարար Ժերալդ Դարմանենը հայտարարել է, որ, վերջնական հաշվարկների համաձայն, շաբաթ օրը երկրում տեղի ունեցած ցույցերի ընթացքում վիրավորվել է 98 ոստիկան եւ ժանդարմ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Վերջնական գանահատականը` 98 վիրավոր ոստիկանների եւ ժանդարմների շրջանում: Ես հայտնում եմ նրանց իմ լիակատար աջակցությունը: Մեղավորները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն»,- գրել է Դարմանենը Twitter-ի իր էջին:
Շաբաթ երեկոյան նախարարը հայտնել էր, որ, նախնական տվյալների համաձայն, վիրավորվել է 37 իրավապահ:
Ֆրանսիայի 70 քաղաքներում բողոքի ցույցեր են անցկացվել «Համաշխարհային անվտանգության մասին» օրինագծի 24-րդ հոդվածի դեմ, որը փաստացի խստացնում է կադրերի տարածման կանոնները իրավապահ մարմինների աշխատակիցների հետ: Մասնավորապես Փարիզում ցույցն ուղեկցվել է լայնամասշտաբ ջարդերով:
ՆԳՆ-ի տվյալներով` ավելի քան 130.000 մարդ է մասնակցել շաբաթ օրը երկրի ամբողջ տարածքում ընթացող ցույցերին: Ակցիաների կազմակերպիչների գնահատականներով` Ֆրանսիայում ցույցերին մի քանի անգամ ավելի շատ մարդ է մասնակցել` 500 հազար մարդ:

Глава МВД Франции Жеральд Дарманен заявил, что согласно окончательным подсчетам 98 полицейских и жандармов были ранены в ходе манифестаций, которые прошли в стране в субботу, сообщает РИА Новости.
«Итоговая оценка: 98 раненых среди полицейских и жандармов. Я выражаю им свою полную поддержку. Виновные в этом насилии должны быть привлечены к ответственности», - написал Дарманен на своей странице в Twitter.
В субботу вечером министр сообщал, что по предварительным данным, 37 правоохранителей получили ранения.
Акции протеста против 24-й статьи законопроекта «О глобальной безопасности», которая фактически ужесточает правила распространения кадров с сотрудниками правоохранительных органов, прошли в 70 городах Франции. Демонстрация, в частности, в Париже сопровождалась масштабными погромами.
По информации МВД, более 130 тысяч человек приняли участие в акциях в поддержку свободы информации по всей стране в субботу. Согласно подсчетам организаторов акций, на демонстрации во Франции вышли в несколько раз больше людей - 500 тысяч.