Ուկրաինայի փոխվարչապետ Օլեգ Ուրուսկին սկանդալի կենտրոնում է հայտնվել՝ Թուրքիայում գտնվելու ժամանակ խախտելով կարանտինային սահմանափակումները, հաղորդում է «Ուկրաինա 24»-ի թելեգրամյան ալիքը:
«Ուկրաինայի փոխվարչապետը կրկին սկանդալի կենտրոնում է հայտնվել, այն էլ այլ պետության տարածքում: Թուրքիայում: Պարոն Ուրուսկին դրսեւորել է ոչ պատշաճ վարքագիծ եւ վիրավորել թուրքական հյուրասիրությունը»,-գրում է լրատվամիջոցը:
Հաղորդվում է կարանտինային միջոցների խախտման եւ կաշառքի փորձի մասին:
«2020 թվականի օգոստոսի 26-29-ին Թուրքիա կատարած պաշտոնական այցի ժամանակ նախարարը թուրք գործարարների հետ ընթրել է Ստամբուլում գտնվող Çırağan Palace Kempinski հյուրանոցում: Ընթրիքի ժամանակ նա եւ պատգամավոր Գալուշկոն հեռացել են եւ թուրք դեսպան Սիգիբիից պահանջել մեքենա նրանց այլ հյուրանոց տեղափոխելու համար, որտեղ անցկացվում էր Պավլյուկի դստեր հարսանեկան արարողությունը, որին մասնակցող մարդկանց եւ հենց Ուրուսկիի համար միեւնույնն էր, որ այդ օրերին Թուրքիայում ցանկացած միջոցառման անցկացման արգելք է գործում: Սակայն, հավանաբար, Ուրուսկին թուրքերին խոստացել է վաճառել «Մոտոր Սիչի» բաժնեմասերը, եւ թույլատրել են մասնակցել հարսանեկան արարողությանը»,-հաղորդում է ալիքը:
Ընդ որում, հարսանեկան արարողությունը վրդովեցրել է տեղաբնակներին, եւ վերջիններս ոստիկանություն են կանչել:
«Այժմ Ուրուսկին եւ բոլոր հյուրերը պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն թուրքական օրենքներով: Մեր տեղեկություններով՝ ուկրաինացի դիվանագետները նույնիսկ զեկույց են ձեւակերպել տեղի ունեցածի մասին, եւ այն փոխանցվել է ԱԳՆ ղեկավարին եւ վարչապետին: Ի դեպ, Ուրուսկիի նկատմամբ կարգապահական պատիժ չի կիրառվել: Իսկ ցանկացած նորմալ երկրում նրան պաշտոնաթող կանեին»,-հաղորդում է թելեգրամյան ալիքը:

Вице-премьер министр Украины Олег Уруский оскандалился, нарушив законы Турции во время  пребывания на территории государства, сообщает телеграм-канал «Украина 24»
«Вице-премьер министр Украины Олег Уруский вновь оскандалился. Еще и на территории другого государства. В Турции. Господин Уруский вел себя неподобающе и оскорбил турецкое гостеприимство», - пишет СМИ.
Сообщается, что речь идет о нарушении карантинных мер. Также предполагается, что имела место попытка подкупа.
«Во время официального визита в Турцию, 26-29 августа 2020 года, министр находился на обеде с турецкими бизнесменами в отеле Çırağan Palace Kempinski, что в Стамбуле. Во время обеда он и депутат Галушко покинули приём и потребовали от турецкого посла Сигиби автомобиль с охраной для перевоза себя любимого в отель, где проходила свадьба дочери Павлюка. Гуляющим на свадьбе и самому Урускому было плевать на то, что в эти дни в Турции был запрет на проведение любых мероприятий в связи с карантином, но за какие-то заслуги, видимо за обещания Уруским продать туркам пакет акций «Мотор Сичи», свадьбу им разрешили», - сообщает канал.
При этом подчеркивается, что празднество вызвало возмущение у местных жителей, в результате чего была вызвана полиция.
«Теперь Уруский и все гости зарегистрированы там как нарушители. Он должен будет ответить по турецким законам. По нашей информации, украинские дипломаты даже сформировали отчёт о данном происшествии, и он был передан главе МИД и премьеру. Кстати, никаких дисциплинарных санкций по отношению к Урускому предпринято не было. А в любой нормальной стране такое бы не смогли замять и отправили бы министра в отставку», - сообщает телеграм-канал.