Երկրի պաշտպանության բյուջեի նախագիծը (սկսվել է հոկտեմբերի 1-ին), որը համաձայնեցվել է ԱՄՆ Կոնգրեսի երկու պալատների կողմից, Թուրքիայի դեմ պարտադիր պատժամիջոցների սահմանում է ենթադրում ռուսական Ս-400 զենիթահրթիռային համակարգերի գնման պատճառով, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց ոչ ուշ, քան 30 օր անց [ԱՄՆ] նախագահը պետք է հինգ կամ ավել սահմանափակումներ կիրառի, որոնք նշված են «Պատժամիջոցների միջոցով Ամերիկայի հակառակորդների դեմ պայքարի մասին» օրենքի 235-րդ բաժնում, ցանկացած անձի նկատմամբ, ով գիտակցաբար մասնակցել է Ս-400 համակարգերի ձեռք բերմանը»,- նշվում է նախագծում:

The US defense budget draft—which launched on October 1, which is agreed by both houses of Congress, envisions mandatory sanctions on Turkey over its purchase of the Russian S-400 missile system, TASS reported.
The aforesaid draft states that no later than 30 days after the enactment of this law, the US President shall impose five or more restrictions, as set forth in the  Countering America's Adversaries Through Sanctions Act, on any person who knowingly participated in the purchase of the S-400 missile system.