ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը իր վերջին աշխատանքային օրը պարգեւ է հանձնել Բահրեյնի թագավոր Համադին, հայտնում է AFP-ն:
Թրամփը, որը արաբների կողմից Իսրայելի ճանաչումը համարում է արտասահմանում իր նախագահության գլխավոր նվաճումը, անցյալ շաբաթ նման պարգեւ էր հանձնել նաեւ Մարոկկոյի թագավոր Մուհամմեդ VI-ին` Իսրայելի հետ կապերը վերականգնելու նրա քայլի համար:
Պարգեւի մասին հայտարարելով՝ Թրամփը նաեւ հարգանքի տուրք է մատուցել Բահրեյնին՝ Մերձավոր Արեւելքի խաղաղ կարգավորման իր ծրագրի տնտեսական գործոններին նվիրված համաժողովը 2019թ. ընդունելու համար
«Համադ թագավորը արտակարգ քաջություն եւ առաջնորդություն ցուցաբերեց՝ «Խաղաղության տեսլականը» սատարելով եւ Իսրայելի Պետության հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելով»,- Թրամփի խոսքերն է մեջբերում Բահրեյնի պաշտոնական տեղեկատվական գործակալությունը: «Համադ թագավորը մարտահրավեր է նետել տարածաշրջանում խաղաղության հնարավորության մասին հին ենթադրություններին եւ այդպիսով դրականորեն փոխել է Մերձավոր Արեւելքի լանդշաֆտը շատ սերունդների համար»,- հավելել է Թրամփը:

Президент США Дональд Трамп в свой последний рабочий день вручил награду королю Бахрейна Хамаду, передает AFP.
Трамп, который считает признание Израиля арабами ключевым достижением своего президентства за рубежом, на прошлой неделе уже вручил такую же награду королю Марокко Мухаммеду VI за его шаг по восстановлению связей с Израилем.
Объявляя о награде, Трамп также отдал должное Бахрейну за прием в июне 2019 конфереции года по экономическим аспектам его плана мирного урегулирования на Ближнем Востоке.
«Король Хамад проявил необычайное мужество и лидерство, поддержав «Видение мира» и решив установить дипломатические отношения с Государством Израиль», - цитирует Трампа официальное информационное агентство Бахрейна. «Король Хамад бросил вызов старым предположениям о возможности установления мира в регионе и тем самым положительно изменил ландшафт Ближнего Востока на многие поколения», - добавил Трамп.