ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հրապարակել է կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարի համապարփակ ռազմավարությունը՝ նախազգուշացնելով, որ իր վարչակազմին մի քանի ամիս է անհրաժեշտ համավարակի հետագիծը զգալիորեն փոխելու համար, հայտնում է The Hill-ը:
Նա նշել է, որ COVID-19-ի հետեւանքով մահացողների թիվը փետրվարին, հավանաբար, կգերազանցի 500 հազարը, իսկ վիրուսի դեմ ամերիկացիների պատվաստումը ամիսներ կտեւի: «Մենք այս խառնաշփոթի մեջ մեկ ժամում չենք հայտնվել, եւ ամիսներ կպահանջվեն ամեն ինչ շտկելու համար: Բայց մենք դա կհաղթահարենք»,- ասել է Բայդենը իր ելույթում:
Բայդենը հրապարակել է COVID-19-ի դեմ պայքարի ավելի քան 100 էջանոց ազգային ռազմավարությունը, որն ուղղված է պատվաստման արագացմանը՝ վիրուսի տարածման միաժամանակյա դանդաղեցմամբ դիմակների ավելի հաճախակի կրման, մեծ քանակությամբ թեստերի եւ հանրային առողջապահության այլ միջոցառումների հաշվին: Նա նաեւ 10 հրաման է ստորագրել՝ ուղղված հանրային առողջապահության ճգնաժամի մեղմացմանը:
Բայդենն այս նպատակով հայտարարել է, որ իր վարչակազմը Արտակարգ իրավիճակների դաշնային գործակալությանը (FEMA) հանձնարարել է սկսել պատվաստման հասարակական կենտրոնների ստեղծումը՝ ամբողջ երկրում մեկ ամսում պատվաստման 100 կենտրոն բացելու նպատակով:
Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման կենտրոնները (CDC) նույնպես ծրագիր են գործարկելու տեղական դեղատների միջոցով պատվաստանյութերին հասանելիության ընդլայնման համար: Միաժամանակ առողջապահության եւ սոցիալական ծառայությունների նախարարությունը (HHS) աշխատելու է ավելի մեծ թվով բուժաշխատողների ներգրավման ուղղությամբ:
Բայդենը նպատակ է դրել իր նախագահության առաջին 100 օրում պատվաստել 100 մլն մարդու, որ սանձի վիրուսի սպառնալիքը, որն այսօրվա դրությամբ սպանել է ավելի քան 400 հազար ամերիկացիների:
Բայդենը մի քանի հրամաններ է ստորագրել, այդ թվում մեկը, որով դաշնային գործակալություններին հրահանգում է օգտագործել Պաշտպանական արտադրության մասին օրենքը (DPA) եւ այլ լիազորություններ վերացնելու համար COVID-19-ին արձագանքելու համար անհրաժեշտ առարկաների՝ ներառյալ բուժաշխատողների համար պաշտպանական հանդերձանքի, լաբորատոր սարքերի եւ պատվաստանյութերի արտադրության արագացման համար նյութերի դեֆիցիտը:

Президент США Джо Байден  обнародовал всеобъемлющую стратегию борьбы с пандемией коронавируса, предупредив, что его администрации потребуются несколько месяцев, чтобы существенно изменить траекторию пандемии, пишет The Hill.
Он отметил, что число погибших от COVID-19, вероятно, превысит 500000 в феврале, и на вакцинацию американцев от вируса уйдут месяцы. «Мы не оказались в этой неразберихе в одночасье, и нам потребуются месяцы, чтобы все исправить. Но мы справимся с этим», - сказал Байден в своем выступлении из государственной столовой.
Байден обнародовал более 100-страничную национальную стратегию по борьбе с COVID-19, которая направлена ​​на ускорение вакцинации при одновременном замедлении распространения вируса за счет более частого ношения масок, большего количества тестов и других мер общественного здравоохранения. Он также подписал 10 указов, направленных на смягчение кризиса общественного здравоохранения.
С этой целью Байден объявил, что его администрация поручила Федеральному агентству по чрезвычайным ситуациям (FEMA) начать создание общественных центров вакцинации с целью открытия 100 центров вакцинации по всей стране в течение месяца.
Центры по контролю и профилактике заболеваний (CDC) также запустят программу по расширению доступа к вакцинам через местные аптеки. Тем временем Министерство здравоохранения и социальных служб (HHS) будет работать над привлечением большего количества медицинских работников.
Байден поставил цель вакцинировать  100 миллионов человек в первые 100 дней своего президентства, чтобы обуздать угрозу вируса, который на сегодняшний день убил более 400000 американцев.
Байден подписал несколько указов, в том числе одно, которое предписывает федеральным агентствам использовать Закон об оборонном производстве (DPA) и другие полномочия для устранения дефицита предметов, необходимых для реагирования на COVID-19, включая защитное оборудование для медицинских работников, лабораторное оборудование и материалы для ускорения производство вакцин.