Պատգամավորներն իրավունք ունեն քաղաքական գնահատական տալ, թե ինչ վնաս է հասցվել հասարակությանն ու պետությանը կառավարության գործողությունների եւ անգործության արդյունքում: Այս մասին հունվարի 25-ին Հայաստանի կառավարության եւ պարետատան ձեռնարկած՝ նոր տեսակի կորոնավիրուսի (COVID-19) տարածմանը հակազդելու եւ կանխելու, դրա դեմ պայքարի, համաճարակի հետեւանքները մեղմելու կամ վերացնելու համար միջոցառումների արդյունավետության ուսումնասիրման, ինչպես նաեւ արտակարգ դրության պայմաններում մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների սահմանափակումների արդյունավետության եւ օրինականության հետաքննության խորհրդարանական քննիչ հանձնաժողովի առաջին նիստի ժամանակ հայտարարեց «Բարգավաճ Հայաստանի» պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը:
Նա, մասնավորապես, նշեց, որ անհրաժեշտ է հստակ գնահատական տալ: «Մեզ համար կարեւոր է մի բան. խնդիրը պետական կառավարման համակարգի ցածր որակն է, քանի որ կորոնավիրուսի դեմ պայքարը ղեկավարել է երկրի ղեկավարությունը: Հետեւաբար, ղեկավարությունը պետք է միխանիզմներ մշակեր համավարակի կանխարգելման, կառավարման եւ հետեւանքների մեղման համար»,-նշեց Մելքումյանը:
Նրա խոսքով՝ անցած տարի մարտի 13-ին հայտարարվեց Հայաստանում լոքդաունի մասին, սակայն հանրաքվեի քարոզարշավը տեւեց մինչեւ մարտի 12-ը: Ընդ որում, նա դժգոհություն հայտնեց, որ երկրում հանրահավաքներ էին անցկացվում մինչեւ վերջին օրը:

У депутатов есть право давать политические оценки того, какой ущерб обществу и государству был нанесен в результате действий и бездействия Правительства в ходе борьбы с коронавирусом. Об этом на первом заседании следственной  парламентской Комиссии по изучению эффективности мер, предпринятых Правительством Армении и комендатурой для противодействия и предотвращения распространения нового типа коронавируса (COVID – 19), борьбы с ним, смягчения или устранения последствий эпидемии, а также расследованию эффективности и законности ограничений прав и основных свобод человека, введенных в стране в период действия режима чрезвычайного положения, заявил 25 января депутат от партии «Процветающая Армения» Микаел Мелкумян.
Он, в частности, отметил, что необходимо дать четкую оценку всему происшедшему. «Для меня ясно одно – проблема в низком качестве системы государственного управления, потому что процессом борьбы с коронавирусом управляло руководство страны. Следовательно, руководство должно было разработать механизмы для предотвращения, управления и смягчения последствий эпидемии», - подчеркнул Мелкумян.
По его словам, 13 марта прошлого года было объявлено о локдауне в Армении, но агитационная кампания по референдуму продлилась до 12 марта. При этом он выразил недоумение в связи с тем, что митинги в стране проводились до последнего дня.