Մենք մինչ օրս չենք ստացել շատ հարցերի պատասխաններ: Օրինակ՝ մեծ թվով հարցեր են մնացել, որոնք կապված են կորոնավիրուսային ինֆեկցիայի տարածման շրջանում Կառավարության եւ պարետատան գործունեության հետ: Այս մասին հունվարի 25-ին Հայաստանի Կառավարության եւ պարետատան ձեռնարկած՝ նոր տեսակի կորոնավիրուսի (COVID-19) տարածմանը հակազդելու եւ կանխելու, դրա դեմ պայքարի, համաճարակի հետեւանքները մեղմելու կամ վերացնելու համար միջոցառումների արդյունավետության ուսումնասիրման, ինչպես նաեւ արտակարգ դրության պայմաններում մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների սահմանափակումների արդյունավետության եւ օրինականության հետաքննության խորհրդարանական քննիչ հանձնաժողովի առաջին նիստում ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
Օրինակ, նրա խոսքով, մինչեւ հիմա պարզ չէ՝ ինչի վրա են ծախսվել COVID-19-ի դեմ պայքարի ֆոնդին հատկացված միջոցները: «Մենք մինչեւ հիմա չգիտնք, թե ինչու «շտապօգնության» մեքենաները չեն արձագանքել քաղաքացիների կանչերին, ինչու էին նրանք մահանում իրենց տներում, ինչու է առողջապահության նախկին նախարարն իր համար ստեղծել սիրելի բուժհաստատությունների ցուցակ, որոնք էլ հենց ստացել են COVID-19-ի մասով պետպատվերները»,- շեշտեց պատգամավորը:
Այսինքն, ինչպես նշեց Զոհրաբյանը, հանձնաժողովը քննարկումների համար բավականին մեծ օրակարգ ունի, որ վերջապես հասկանանք, թե իշխանություններն ինչու են վարվել այսպես, այլ ոչ այլ կերպ, ինչ բացթողումներ են նրանք ունեցել, ինչի պատճառով Հայաստանը COVID-19-ի զոհերի եւ վարակվածների թվով շարունակում է մնալ առաջատար երկրների ցանկում:

Мы по сей день не получили ответы на многие вопросы. К примеру, осталось множество вопросов, которые связаны с деятельностью Правительства и комендатуры в период распространения коронавирусной инфекции. Об этом на первом заседании следственной парламентской Комиссии по изучению эффективности мер, предпринятых Правительством Армении и комендатурой для противодействия и предотвращения распространения нового типа коронавируса (COVID – 19), борьбы с ним, смягчения или устранения последствий эпидемии, а также расследованию эффективности и законности ограничений прав и основных свобод человека, введенных в стране в период действия режима чрезвычайного положения, заявила 25 января депутат от партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян.
К примеру, по ее словам, до сих пор неясно, на что были израсходованы средства, выделенные для фонда по борьбе с COVID-19. «Мы до сих пор не знаем, почему машины «скорой помощи» не реагировали на вызовы граждан, почему они умирали в своих домах, почему бывший министр здравоохранения Армении создал для себя список из медучреждений-фаворитов, которые и получали госзаказы по части COVID-19», - подчеркнула депутат.
То есть, как отметила Зограбян, у комиссии имеется довольно большая повестка для обсуждений, чтобы, наконец, понять, почему власти поступили так, а не иначе, какие упущения ими были допущены, из-за чего Армения продолжает оставаться в списке стран-лидеров по числу жертв и зараженных COVID-19.