Կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերի արտահանման վերահսկողություն սահմանելու ԵՄ որոշումը «խիստ խնդրահարույց է»,- ասում են փորձագետները՝ նախազգուշացնելով, որ դա կարող է հանգեցնել համաշխարհային մատակարարումների փլուզման, եթե այլ երկրներ հետեւեն նույն օրինակին:
«Իրական ռիսկ կա, որ ԵՄ-ի այս որոշումը կհանգեցնի արտահանման արգելքների (պատվաստանյութերի) շարքի այլ երկրներում»,- CNBC-ին ասել է Առողջության գլոբալ կենտրոնի ասպիրանտուրայի ինստիտուտի համանախագահ Սուերի Մունը:
«Իրական ռիսկ կա, որ մենք կտեսնենք սահմաններով պատվաստանյութերի մատակարարումների խափանում, նույնը, ինչ մեկ տարի առաջ, երբ երկրները, ներառյալ ԵՄ-ն, արգելափակեցին սննդամթերքի եւ նույնիսկ դիմակների ու բժշկական այլ անհրաժեշտ պարագաների արտահանումը: Սա միջազգային մակարդակի աղետ է»:
Վատագույն դեպքում, նրա խոսքով, «ամենամեծ ռիսկն այն է, որ դա օրինակ կհանդիսանա շատ այլ երկրների համար, ինչը կհանգեցնի պատվաստանյութերի համաշխարհային մատակարարումների խափանմանը»:
ԵՄ-ն անցյալ շաբաթ հայտարարել էր, որ ներմուծում է, այսպես կոչված, «Covid-19-ի դեմ պատվաստանյութերի արտահանման թափանցիկության եւ թույլտվության մեխանիզմ»: Միջոցառումը նախատեսված էր «ԵՄ բոլոր քաղաքացիների համար Covid-19-ի դեմ պատվաստանյութերին ժամանակին հասանելիություն ապահովելու եւ ԵՄ-ից դուրս պատվաստանյութերի արտահանման ներկայիս անթափանցիկությունը լուծելու համար»:
Չնայած այս միջոցը «արտահանման արգելք» չէ, այնուամենայնիվ, այն թույլ է տալիս անդամ պետություններին սահմանափակել ԵՄ-ում արտադրվող պատվաստանյութերի արտահանումը, եթե կարծում են, որ պատվաստանյութերի արտադրողը չի կատարել ԵՄ-ի հետ գործող պայմանագրերը:
«ԵՄ-ն, անշուշտ, գործի է դրել ճնշման մի քանի փական` աշխարհի որոշակի երկրներ արտահանում թույլ տալու համար, բայց դեռ կան շատ երկրներ, որոնք մեծապես կախված են ԵՄ արտադրությունից, եւ նրանք կարող են շատ տուժել»,- ասել է Մունը:

The EU's decision to impose export controls on COVID-19 vaccines is highly problematic, experts said.
According to them, it could lead to a collapse of global supplies if other countries followed suit.
"There’s a real risk that the EU taking this decision is going to spark a cascade in other countries putting in place (vaccine) export bans,"" Suerie Moon, co-director of the Global Health Centre Graduate Institute in Geneva, told CNBC on Monday.
"There’s a real risk that we’re going to see a breakdown in the movement of vaccines across borders, the same kind of breakdown we saw a year ago when countries, including the EU, blocked food and even masks and other essential medical supplies from being exported. This is disastrous at an international level."
At worst, she said, "the biggest risk is that this is going to set an example that many other countries will follow, and this will lead to a collapse in global vaccine supply."
The EU announced last week that it is introducing a so-called transparency and authorization mechanism for the COVID-19 vaccines exports. The measure was designed to ensure timely access to COVID-19 vaccines for all EU citizens and address the current opacity of vaccine exports outside the EU.
While this measure is not an export ban, it nevertheless allows member states to restrict exports of COVID-19 vaccines produced in the EU if they believe that the vaccine manufacturer has failed to comply with existing contracts with the EU.
"The EU has certainly put in place a few pressure valves to allow for exports to certain countries in the world, but there’s still a lot of countries who heavily rely on EU production and they’re going to be hurt quite badly," Moon added.