Եվրամիությունը խստացրել է օտարերկրացիների համար մուտքի կանոնները: Մուտքը թույլատրվում է միայն այն երկրների քաղաքացիներին, որտեղ կորոնավիրուսի դեպքերը շատ քիչ են, եւ կորոնավիրուսի նոր տեսակներ գրեթե չկան:
ԵՄ դեսպանները Բրյուսելում կայացած հանդիպմանը պայմանավորվել են ԵՄ անդամ չհանդիսացող երկրներից, այդ թվում՝ Մեծ Բրիտանիայից ճանապարհորդելու նոր միջոցառման շուրջ,- Reuters-ին ասել է եվրոպացի դիվանագետը:
Ոչ կարեւոր ճանապարհորդությունների վերաբերյալ առաջարկության համաձայն, ԵՄ երկրները խրախուսվում են մուտքի թույլտվություն տրամադրել առանց սահմանափակումների, ինչպիսին է պարտադիր կարանտինը, միայն եթե խիստ չափանիշները բավարարվեն:
Մուտքը թույլատրվում է այն երկրների քաղաքացիների համար, ովքեր 100 000 բնակչի հաշվով COVID-19-ից ոչ ավելի, քան 25 դեպք ունեն, ինչը ցածր է, քան ԵՄ բոլոր երկրներում:
Ճանապարհորդության սահմանափակումները նաեւ պետք է արագ վերականգնվեն այն երկրների համար, որոնք հայտնաբերել են կորոնավիրուսի ավելի վարակիչ տարբերակների մեծ թվով դեպքեր:
ԵՄ որոշ երկրներ, ինչպիսիք են Գերմանիան, ավելի խիստ սահմանափակումներ են մտցրել, իսկ Բելգիան մինչ մարտ արգելել է ոչ կարեւոր ճանապարհորդությունները դեպի երկիր եւ երկրից դուրս:
Անցյալ հինգշաբթի ԵՄ-ն Ճապոնիային հանել է այն երկրների ցուցակից, որտեղից ճանապարհորդները կարող են այցելել ԵՄ երկրներ առանց COVID-ի հետ կապված սահմանափակումների:
Ցուցակն այժմ բաղկացած է յոթ երկրներից՝ Ավստրալիա, Չինաստան, Նոր Զելանդիա, Ռուանդա, Սինգապուր, Հարավային Կորեա եւ Թաիլանդ, չնայած Չինաստանի ընդգրկումը կախված է այն բանից, թե արդյոք Չինաստանը թույլ կտա ԵՄ քաղաքացիների մուտքը երկիր։

Европейский союз ужесточил правила въезда для иностранцев. Въезд будет разрешен только гражданам стран, где очень мало случаев коронавируса и почти нет новых вариантов коронавируса.
Послы ЕС согласовали новую меру для поездок из стран, не входящих в ЕС, включая Великобританию, на встрече в Брюсселе, сообщил Reuters  европейский дипломат.
В соответствии с рекомендацией о несущественных поездках странам ЕС рекомендуется предоставлять доступ без ограничений, таких как обязательный карантин, только при соблюдении строгих критериев.
Разрешен въезд гражданам  стран, в которых  не более 25 случаев COVID-19 на 100000 человек, что ниже, чем во всех странах ЕС.
Ограничения на поездки также должны быть быстро восстановлены для стран, где обнаружена высокая частота более заразных вариантов коронавируса.
Некоторые страны ЕС, такие как Германия, ввели более жесткие ограничения, в то время как Бельгия запретила несущественные поездки в страну и из нее до марта.
В прошлый четверг ЕС исключил Японию из с списка стран, из которых путешественники могут посещать страны ЕС без ограничений, связанных с COVID.
Список теперь состоит из семи стран - Австралии, Китая, Новой Зеландии, Руанды, Сингапура, Южной Кореи и Таиланда, хотя включение Китая зависит от того, разрешит ли Китай въезд гражданам из стран  ЕС.