Թուրքական դատարանը լրագրող Հաքան Այգյունին դատապարտել է յոթ ամսվա ազատազրկման՝ սոցցանցում գրառում կատարելու համար, հաղորդում է Diken-ը:
Այգյունը դատապարտվել է պայմանական պատժի այն բանից հետո, երբ մեղավոր է ճանաչվել «թշնամանք կամ ատելություն հրահրելու» եւ «կրոնական արժեքները վիրավորելու» մեջ՝ 2020թ. մարտին Twitter-ում իր գրառման պատճառով, որում նա Ղուրանից տողերը ձեւափոխելով ծաղրել է համավարակի ժամանակ կառավարության օգնություն տրամադրելու արշավը:
2020թ․ ապրիլի 2-ին Այգյունը այս գրառման համար բերման է ենթարկվել եւ հաջորդ օրը ձերբակալվել, իսկ մայիսին նրան ազատ են արձակել:
Լրագրողը դիմել է Սահմանադրական դատարան, որն անցյալ տարի Այգյունի իրավունքները ոտնահարելու մասին որոշում է կայացրել, եւ նրան որպես փոխհատուցում վճարվել է 40 000 լիրա (5334 դոլար):

Турецкий суд приговорил журналиста Хакана Айгюн к семи месяцам тюремного заключения за пост в социальной сети, сообщает Diken.
Айгюн был приговорен к условному наказанию после того, как был признан виновным в «разжигании вражды или ненависти» и «оскорблении религиозных ценностей» из-за поста в Твиттере в марте 2020 года, в которой он высмеивал правительственную кампанию по оказанию помощи при пандемии, перефразировав строки из Корана.
2 апреля 2020 года Айгюн задержали за этот пост и арестовали на следующий день, а в мае выпустили на свободу.
Журналист обратился в Конституционный суд, который в прошлом году постановил, что права Айгюна были нарушены и что ему было выплачено 40 000 лир (5 334 доллара США) в качестве возмещения ущерба.