Կոլումբիայի հայտարարությունը երկրի ներքին գործերին Ռուսաստանի միջամտության մասին ԱՄՆ-ի պատվերների կատարման հետեւանք է: Այս մասին հայտարարել է Ֆեդերացիայի խորհրդի միջազգային կոմիտեի ղեկավարի առաջին տեղակալ, ԱԴԾ գեներալ Վլադիմիր Ջաբարովը, գրում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Նրա խոսքով՝ Կոլումբիայի իշխանությունները վաղուց արդեն ամերիկացիների խամաճիկն են, իսկ ԱՄՆ-ն պատրաստ է ցանկացած շարժման ժամանակ հակառուսական հայտարարություններ օգտագործել: «Կարծում եմ, որ այս ամենը պլանավորած է Վաշինգտոնում, եւ կոլումբիացիները, խամաճիկների նման, կրկնում են. մենք իրական հարաբերություններ չունենք Կոլումբիայի հետ,- ասել է քաղաքական գործիչը:- Անելու բան չունենք, մնացել է Կոլումբիայով զբաղվենք»,- հեգնանքով հավելել է Ջաբարովը:
Նշենք, որ Կոլումբիայի պաշտպանության նախարար Դիեգո Մոլանո Ապոնտեն սոցցանցերի միջոցով հայտարարել էր Ռուսաստանից բխող կիբերհարձակումների եւ բողոքի ցույցերի ընթացքում բռնությունների հրահրման մասին: Կոլումբիան ապրիլի վերջին դժվար իրավիճակում էր հայտնվել՝ զանգվածային բողոքի ցույցերի ու փողոցային բռնությունների պատճառով: Չորեքշաբթի երկրում տեղի ունեղցավ թվով չորրոդ բազմահազարանոց ցույցը երկրում, նոր երթերը նախատեսված են մայիսի վերջին շաբաթվա մեջ:

Заявление Колумбии о вмешательстве России во внутренние дела страны — следствие выполнения заказов США. Об этом заявил первый замглавы международного комитета Совфеда, генерал ФСБ Владимир Джабаров, пишет РАИ Новости.
По его словам, власти Колумбии давно являются марионеткой американцев, и по любому движению США готовы использовать антироссийские высказывания. «Я думаю, что все это расписано в Вашингтоне, а колумбийцы, как марионетки, повторяют. Никаких отношений реальных у нас с Колумбией нет», — сказал политик. «Больше делать нечего, осталось еще Колумбией заниматься», — с иронией добавил Джабаров.
Отметим, что министр обороны Колумбии Диего Молано Апонте заявил об исходящих из России кибератаках и разжигании насилия в ходе протестов через социальные сети. Колумбия с конца апреля находится в сложной ситуации из-за массовых протестов и уличного насилия. В среду в стране прошла четвертая по счету многотысячная мобилизация протестующих, новые марши запланированы на последней неделе мая.