Լիբանանի վարչապետ Սաադ Հարիրին երկրի նախագահին անվանել է նախարարների կաբինետի ձեւավորման շուրջ բանակցությունների ձախողման պատճառ, որի հետեւանքով երկիրը ավելի քան յոթ ամիս մնում է առանց կառավարության, գրում է Тhe National news-ը:
Ելույթ ունենալով խորհրդարանի հատուկ նիստում՝ Հարիրին ասել է, որ ինքը հրաժարվում է կազմել այնպիսի կառավարություն, որը կբավարարի նախագահ Միշել Աունին: Փոխարենը նա մտադիր է խոստանալ ձեւավորել կաբինետ, որը կարող է կասեցնել երկրի տնտեսական փլուզումը:
Հարիրին ընդգծել է, որ խորհրդարանին ուղղված նախագահ Աունի նամակը վարչապետի պաշտոնի իր թեկնածությունը հետ կանչելու փորձ էր: Նա ասել է, որ այս քաղաքական հարձակումը նոր կառավարության կազմի հարցում Աունի պահանջները կատարելուց հրաժարվելու հետեւանք է:
Լիբանանն արդեն յոթ ամիս է, ինչ կառավարություն չունի, քանի որ Հարիրիին չի հաջողվում հաստատել նախարարների կաբինետը: Խորհրդարանի հատուկ նիստը հրավիրվել էր կառավարություն ստեղծելու բանակցությունների փակուղու վերաբերյալ նախագահ Միշել Աունի բողոք-նամակը քննարկելու համար։

Премьер-министра Ливана Саад Харири назвал президента страны причиной неудач переговоров по формированию кабинета министров, в результате чего страна остается без правительства более семи месяцев, пишет Тhe national news.
Выступая на специальной парламентской сессии, Харири сказал, что он отказался сформировать правительство, которое удовлетворило бы президента Мишеля Ауна. Вместо он намерен пообещав сформировать кабинет министров, способный остановить экономический коллапс страны.
Харири подчеркнул, что письмо президента Ауна в парламент было попыткой отозвать его кандидатуру с поста премьер-министра. Он сказал, что эта политическая атака была результатом его отказа подчиниться требованиям Ауна по вопросу о составе новой администрации.
Ливан был без правительства в течение семи месяцев, поскольку Харири не удается утвердить кабинет министров, Специальное заседание парламента было созвано для обсуждения письма с жалобой от президента Мишеля Ауна относительно тупиковой ситуации в переговорах о формировании состава правительства.