Լիբանանի վարչապետ Սաադ Հարիրին երկրի նախագահին անվանել է նախարարների կաբինետի ձեւավորման շուրջ բանակցությունների ձախողման պատճառ, որի հետեւանքով երկիրը ավելի քան յոթ ամիս մնում է առանց կառավարության, գրում է Тhe National news-ը:
Ելույթ ունենալով խորհրդարանի հատուկ նիստում՝ Հարիրին ասել է, որ ինքը հրաժարվում է կազմել այնպիսի կառավարություն, որը կբավարարի նախագահ Միշել Աունին: Փոխարենը նա մտադիր է խոստանալ ձեւավորել կաբինետ, որը կարող է կասեցնել երկրի տնտեսական փլուզումը:
Հարիրին ընդգծել է, որ խորհրդարանին ուղղված նախագահ Աունի նամակը վարչապետի պաշտոնի իր թեկնածությունը հետ կանչելու փորձ էր: Նա ասել է, որ այս քաղաքական հարձակումը նոր կառավարության կազմի հարցում Աունի պահանջները կատարելուց հրաժարվելու հետեւանք է:
Լիբանանն արդեն յոթ ամիս է, ինչ կառավարություն չունի, քանի որ Հարիրիին չի հաջողվում հաստատել նախարարների կաբինետը: Խորհրդարանի հատուկ նիստը հրավիրվել էր կառավարություն ստեղծելու բանակցությունների փակուղու վերաբերյալ նախագահ Միշել Աունի բողոք-նամակը քննարկելու համար։

Lebanese Prime Minister Saad Hariri called the president of the country the reason for the failure of negotiations on the formation of the cabinet of ministers, as a result of which the country remains without a government for more than seven months, The National news reported.
Speaking at a special parliamentary session, Hariri said he refused to form a government that would satisfy President Michel Aoun. Instead, he intends to promise to form a cabinet that can stop the country's economic collapse.
Hariri stressed that President Aoun's letter to parliament was an attempt to withdraw his candidacy as prime minister. He said this political attack was the result of his refusal to comply with Aoun's demands on the composition of the new administration.
Lebanon has been without a government for seven months as Hariri fails to secure a cabinet, a Special Session of Parliament has been called to discuss a letter of complaint from President Michel Aoun regarding the deadlock in negotiations to form a government.