Գլխավոր դատախազը լիարժեք անկախ լինելու դեպքում ոչ թե զբաղված կլիներ լիրիկական և քաղաքական բնույթի իբր պատասխան հայտարարություն տարածելով, այլ, պարզապես ելնելով իրենց պարտականություններից՝ քրեադատավարական կարգով ստուգման կենթարկեր նշված տեղեկությունը և ըստ անհրաժեշտության կսկսեր հարուցե լքրեական հետապնդումներ: Այս մասին հայտարարություն է տարածել «Հայաստան» դաշինքի նախընտրական կենտրոնական շտաբի պաշտոնական ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանը` անդրադառնալով գլխավոր դատախազի խորհրդականի արձագանքին նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանի հայտարարությանը:
«Գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը այսօր արձագանքել է «Հայաստան» դաշինքի նախընտրական կենտրոնական շտաբի պետ Արմեն Գևորգյանի հայտարարությանը այն մասին, որ մարզերում «իշխանությունները բացահայտ շանտաժի են ենթարկում համայնքների ղեկավարներին և բիզնեսի ներկայացուցիչներին»:
Գլխավոր դատախազը լիարժեք անկախ լինելու դեպքում ոչ թե զբաղված կլիներ լիրիկական և քաղաքական բնույթի իբր պատասխան հայտարարություն տարածելով, այլ, պարզապես ելնելով իրենց պարտականություններից՝ քրեադատավարական կարգով ստուգման կենթարկեր նշված տեղեկությունը և ըստ անհրաժեշտության կսկսեր հարուցել քրեական հետապնդումներ: Ավելին, արդեն հանդես կգար հայտարարությամբ, թե ընդդիմադիր ուժերի «իշխանական աջակիցների» կողմից պաստառների վնասման, առանցվ հիմքի իրավապահների ճնշումների քանի դեպքերով ինչ գործողություն են կատարվել:
Փոխարենը կրկին ունենք մի իրավիճակ, երբ ներկայիս ժամանակավոր իշխանությունը օգտագործում է հնարավոր բոլոր վարչական լծակները և ռեսուրսները քաղաքական հակառակորդների նկատմամբ ճնշումներ իրականացնելու համար, իսկ դատախազությունը պատկերացնում է, որ «Հայաստան» դաշինքը պետք է ստանձնի դատախազության և քննչական մարմինների գործառույթները:
Հիշեցնեմ իբր անկախ և լիրիկական հայտարարություններ անող գլխավոր դատախազությանը, որ հենց իրենք այս երեք տարվա ընթացքում բացառապես քաղաքական հետապնդումների գործիքի են վերածվել, ում նույնիսկ հրապարակավ նախկին վարչապետը հանձնարարականներ է տալիս ու ստանում կատարողական: Հենց նույն դատախազությանը, հիշեցնենք, որ ակնհայտ ապացույցների պայմաններում՝ քննիչների որոշումներ խմբագրող վարչապետի օգնականները վերածվում են բարի կամքի դրսևորողների, իսկ Հայաստանի պետական սահմանը հատողները ոչ մի հարկադրանքի միջոցի չեն ենթարկվում:
Այս շարքը հիմա չեմ ուզում շարունակել և հիշեցնել նույնիսկ ակնհայտ ապօրինի քրեական հետապնդումները, որոնք դատարաններն են արդեն հաստատել, այլպարզապես շատ հստակ հորդորում եմ՝ մնալ իրավական տիրությում և չշեղվել իրենց պարտականությունների կատարումից, հենց այս լարված և կարևոր փուլում անհապաղ կատարել իրենց գործառույթները՝ կանխելով հակաիրավական, իշխանությունների վարչական ռեսուրսի կիրառումները և իրավապահների ոչ պատշաճ վարքագիծը:

Если бы Генеральный прокурор был бы действительно независим, он не занимался бы распространением лирико-политических комментариев, а сконцентрировал бы усилия на проверке распространенной оппозицией информации и, в случае необходимости, возбудил соответствующие уголовные дела. Об этом распространил заявление официальный представитель предвыборного штаба блока «Армения» Арам Вардеванян, комментируя ответ советника генерального прокурора на заявление бывшего вице-премьера Армена Геворкяна.
«Советник генерального прокурора Гор Абрамян ответил сегодня на заявление главы предвыборного штаба блока «Армения» Армена Геворкяна о том, что «власти открыто шантажируют глав общин и представителей бизнеса».
Если бы Генеральный прокурор был бы действительно независим, он не занимался бы распространением лирико-политических комментариев, а сконцентрировал бы усилия на проверке распространенной оппозицией информации и, в случае необходимости, возбудил соответствующие уголовные дела. Более того, он уже сделал бы заявление о действиях, предпринятых в связи с порчей плакатов оппозиции «провластными сторонниками», а также в связи со случаями необоснованного давления со стороны правоохранительных органов.
Однако вместо этого мы столкнулись с ситуацией, когда временное правительство использует все возможные административные рычаги и ресурсы для давления на политических оппонентов, а прокуратура воображает, что блок «Армения» должен взять на себя функции прокуратуры и следственных органов.
Напомню, что якобы независимая Генпрокуратура, делает лирические заявления, за эти три года превратилась в инструмент политического преследования. Генпрокуратуре бывший премьер публично давал поручения и требовал их выполнения. Напомним той же прокуратуре, что при наличии очевидных доказательств помощники премьер-министра, редактирующие решения следователей, превращаются в тех, кто проявляет добрую волю, и те, кто пересекает государственную границу Армении, не подлежат никаким принудительным мерам.
Я не хочу сейчас продолжать эту серию, напоминать о заведомо незаконных уголовных преследованиях, что уже подтверждено судами, но я призываю вас оставаться в правовой сфере, не отклоняться от выполнения своих обязанностей. Именно в этот критический момент вы обязаны четко выполнять свои функции, предотвращая незаконное использование властями административных ресурсов и пресекая неправомерные действия сотрудников правоохранительных органов».