Մայիսի 24-ին կայացել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանի հեռախոսազրույցը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ։ Վաղարշակ Հարությունյանը ներկայացրել է ադրբեջանական սադրանքի արդյունքում հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրադրությունը եւ վերջին օրերի զարգացումները։ Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է Պաշտպանության նախարարությունից։
ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը եւս մեկ անգամ շեշտել է, որ բացարձակ անթույլատրելի են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ ոտնձգությունները եւ նշել, որ խնդրի հանգուցալուծման հարցում կարեւորում է նաեւ ՀԱՊԿ ակտիվ դերակատարությունը։
Ստանիսլավ Զասը հավաստիացրել է, որ ՀԱՊԿ-ում ուշադիր հետեւում են ստեղծված իրադրության շուրջ զարգացումներին եւ որ կառույցը ձեռնարկում է անհրաժեշտ քայլեր՝ խնդիրը խաղաղ հանգուցալուծելու համար։

Acting Minister of Defense of Armenia Vagharshak Harutyunyan today held a telephone conversation with Secretary-General of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) Stanislav Zas. Harutyunyan presented the situation created on the Armenian-Azerbaijani border as a result of Azerbaijan’s provocation and the recent developments, the Armenian Ministry of Defense reports.
Once again, the acting defense minister stressed that the encroachments on the sovereign territory of the Republic of Armenia are absolutely inadmissible and mentioned that he also attaches importance to the active role of the CSTO in the solution to the issue.
Zas assured that the CSTO is closely following the developments of the situation and that the organization is taking necessary steps for a peaceful solution to the issue.