Բելառուսի համար երեք միլիարդ եվրոյի չափով ԵՄ ներդրումային փաթեթը կկասեցվի եւ կսառեցվի, քանի դեռ երկիրը «չի դարձել ժողովրդավար», հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը Բրյուսելում ԵՄ առաջնորդների հետ հանդիպման ժամանակ, որոնք կդիտարկեն Մինսկի դեմ հետագա պատժամիջոցները սահմանելու մասին հարցը, հաղորդում է Reuters-ը:
«Մենք ճնշում կգործադրենք ռեժիմի վրա, քանի դեռ, վերջապես, այն չսկսի հարգել ԶԼՄ-ների, մամուլի եւ կարծիքի ազատությունը»,-հայտարարել է Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը:
Նրա խոսքով՝ նոր միջոցառումներն ուղղված կլինեն անձանց, որոնք ներգրավված են եղել Ryanair-ի ինքնաթիռի հարկադիր վայրէջքի գործում, ձեռնարկությունների եւ տնտեսվարող սուբյակտների մեջ, որոնք ֆինանսավորում են երկրի ղեկավարությունն ու Բելառուսի ավիացիոն հատվածը: Նա նշել է, որ նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն եւ նրա ռեժիմը պետք է հասկանա, որ դա լուրջ հետեւանքներ կունենա:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 23-ին Ryanair ավիաընկերության ինքնաթիռը, որը կատարում է Աթենք-Վիլնյուս չվերթը, Բելառուսի տարածքով թռիչք կատարելիս վթարային իրավիճակի մասին ահազանգել է: Տագնապի ազդանշանի պատճառն էր օդանավի ականապատման մասին հաղորդագրությունը:
Օդանավի հրամանատարի որոշմամբ ինքնաթիռը բարեհաջող վայրէջք է կատարել Մինսկի Ազգային օդանավակայանում: Ինքնաթիռում գտնվել է 123 ուղեւոր: Նրանք բոլորն անցել են ավիացիոն անվտանգության լրացուցիչ ստուգում եւ տեղափոխվել են օդանավակայանի տրանզիտային գոտի հետագա ստուգիչ միջոցառումների համար: Այնուհետեւ ինքնաթիռը ուղեւորվել է Մինսկի Ազգային օդանավակայանից դեպի Վիլնյուս:
Ինքնաթիռում գտնվել է Nexta տելեգրամյան ալիքի հիմնադիրներից մեկը՝ Ռոման Պրոտասեւիչը, որին Բելառուսի իշխանությունները համարում են ծայրահեղական: Պրոտասեւչին իջեցրել են չվերթից եւ բերման ենթարկել:

Инвестиционный пакет ЕС в размере трех миллиардов евро для Беларуси будет приостановлен и заморожен до тех пор, пока страна «не станет демократической», заявила президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен перед встречей лидеров ЕС в Брюсселе, которые рассмотрят вопрос о введении дальнейших санкций против Минска, передает Reuters.
«Мы будем оказывать давление на режим до тех пор, пока он, наконец, не начнет уважать свободу СМИ, свободу прессы и свободу мнений», - заявила Урсула фон дер Ляйен.
По ее словам, новые меры могут быть нацелены на лиц, причастных к вынужденной посадке самолета Ryanair, предприятий и хозяйствующих субъектов, финансирующих руководство страны и авиационный сектор Белоруссии. Она отметила, что президент Александр Лукашенко «и его режим должны понять, что это будет иметь серьезные последствия».
Напомним, что 23 мая самолет авиакомпании Ryanair, выполнявший рейс по маршруту Афины - Вильнюс, пролетая над территорией Беларуси, подал сигнал о возникновении аварийной ситуации. Причиной сигнала тревоги стало сообщение о минировании воздушного судна.
По решению командира воздушного судна самолет совершил успешную посадку в Национальном аэропорту Минск. На борту самолета находились 123 пассажира. Все они прошли дополнительный контроль на авиационную безопасность и были доставлены в транзитную зону аэропорта для проверочных мероприятий. После чего самолет вылетел из Национального аэропорта Минск в Вильнюс.
На борту находился один из основателей Телеграм-канал Nexta Роман Протасевич, который власти Беларуси считают экстремистким. Протасевича сняли с рейса и задержали.