Ավստրալիան ԱՄՆ-ի ու ՆԱՏՕ-ի զորքերի վերջնական դուրսբերումից առաջ, անվտանգության նկատառումներից ելնելով, փակում է Քաբուլում իր դեսպանատունը, հաղորդում է AP-ն:
Աֆղանստանի մայրաքաղաքում մի շարք այլ դեսպանություններ երկրորդ կարգի աշխատակիցներին տուն են ուղարկել, զգուշացրել են իրենց քաղաքացիներին չայցելել Աֆղանստան եւ արդեն երկրում գտնվողներին հորդորել են դիտարկել հեռանալու հնարավորությունը:
Մի քանի դեսպանություններ, որոնց հետ Associated Press-ը կապ է հաստատել, հրաժարվել են իրենց ծրագրերի վերաբերյալ մանրամասներ ներկայացնել, բայց շատերը կրճատել են երկրորդական անձնակազմը: Այդ թվում՝ ԱՄՆ դեսպանատունը:
2500-3500 ամերիկյան զորքերից եւ ՆԱՏՕ-ի 7000 դաշնակիցներից վերջինները կհեռանա մինչեւ սեպտեմբերի 11-ը, ինչը մտավախություն է առաջացնում, որ կարող է Քաբուլում քաոսը խորանալ:
Աֆղանստանի մայրաքաղաքում դեսպանատները տեղակայված են, այսպես կոչված, Կանաչ գոտում, որը առավել պաշտպանված է համարվում:
Աֆղանստանի արտաքին գործերի նախարարությունը երեքշաբթի օրը հայտարարել է, որ իր վրա է վերցրել դեսպանությունների անվտանգության ապահովման պարտավորությունը: Բայց կա տարածված մտահոգություն, թե կարող է արդյոք կառավարությունը ապահովել նման պաշտպանություն մի քաղաքում, որտեղ տիրում են ապօրինությունները, գործում են հանցավոր խմբավորումներ եւ ապստամբական գործողություններ են կատարվում:

Австралия закрывает свое посольство в Кабуле из соображений безопасности в преддверии окончательного вывода войск США и НАТО, передает AP.
Ряд других посольств в афганской столице отправили домой второстепенный персонал, предупредили своих граждан не посещать в Афганистан и призвали тех, кто уже находится в стране, рассмотреть возможность отъезда.
Несколько посольств, с которыми связалась Associated Press, отказались сообщить подробности своих планов, но, многие сократили второстепенный персонал. В том числе посольство США.
Последние из 2500–3500 американских военнослужащих и 7000 военнослужащих союзников НАТО уйдут к 11 сентября, что порождает опасения, что их уход может усугубить хаос в Кабуле.
Посольства в афганской столице расположены в так называемой Зеленой зоне, которая считается наиболее защищенной.
Министерство иностранных дел Афганистана заявило во вторник, что взяло на себя обязательство обеспечить посольства безопасностью. Но существует широко распространенное беспокойство по поводу способности правительства обеспечить такую защиту в городе, охваченном беззаконием, преступными группировками и повстанческой деятельностью.