Հունիսի 27-ին ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության Նոր Նորքի քննչական բաժնում քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 112 հոդվածի (դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը) հատկանիշներով:
Ինչպես NEWS.am-ին հայտնում է ֆոտոլրագրող Գագիկ Շամշյանը, հունիսի 26-ին ժամը 00.30-ի սահմաններում Երեւանի «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնից հայտնել են ոստիկանության Նոր Նորքի բաժին, որ ձախ կրծքավանդակի եւ որովայնի ծակած-կտրած վերքեր ախտորոշմամբ իրենց մոտ է տեղափոխվել Ավանի Բրյուսով թաղամասի բնակիչ, ոսկու առեւտրով զբաղվող 40-ամյա Նորայր Ղալեչյանը:
Հիվանդանոց մեկնած ոստիկանության Նոր Նորքի բաժնի օպերատիվ խումբը` բաժնի պետ Մուշեղ Օհանյանի գլխավորությամբ, պարզել է, որ Ն. Ղալեչյանը վնասվածքները ստացել է ծեծկռտուքի հետեւանքով:
Ոստիկանությունն օպերատիվ տեղեկություններ է ստացել, որ հունիսի 25-ին, ժամը 23-ի սահմաններում վիրավորն Ավան 7-րդ փողոցի «Զորոյի օբյեկտում» իր ընկերներով «հաց ուտելուց» են եղել: Նույն վայրում է եղել նաեւ Ավան 14-րդ փողոցի բնակիչ, 27-ամյա Բորիս Ասատրյանը: Նրանց միջեւ «տղայական» ռազբորկա է տեղի ունեցել, որի ժամանակ դուրս են եկեն օբյեկտից եւ «ռազբոկան» շարունակել նույն փողոցում գտնվող «Քեռու մոտ» սննդի օբյեկտի դիմաց:
Այդտեղ էլ Բ. Ասատրյանը դանակի երեք հարված է հասցրել Ն. Ղալեչյանին: Ոստիկանության Ավանի բաժանմունքի աշխատակիցները` բաժանմունքի պետ Աշոտ Շամիրյանի գլխավորությամբ, հունիսի 27-ին «Զվարթնոց» օդանավակայանից բերման են ենթարկել Բ. Ասատրյանին, ով Երեւան-Մոսկվա չվերթի տոմս էր գնել եւ պետք է մեկներ Հայաստանից: Այդ պահին Բ. Ասատրյանը, ով ՀՀԿ-ական գործարար պատգամավոր, Ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանի քրոջ որդին է, «Զվարթնոց» օդանավակայանից բերման է ենթարկվել ոստիկանության Ավանի բաժանմունք: Այս պահին նա ձերբակալվել է եւ տեղափոխվել Երեւանի ոստիկանության ձերբակալվածների պահման վայր:
NEWS.am-ի տեղեկություններով, ծեծկռտուքի ժամանակ ոսկերիչի մոտ եղել է խոշոր գումար եւ ոսկյա զարդեր, սակայն Բ. Ասատրյանը դրանց ձեռք չի տվել: Մեզ հետ զրույցում Ավանի Բրյուսով թաղամասի բնակիչները պատմել են, որ Ռուբեն Հայրապետյանը ոչ մի անգամ չի հետաքրքրվում իր քրոջ որդու ճակատագրով, իսկ մի քանի անգամ էլ, ըստ ավանցիների, իրեն անշնորհք պահելու համար քեռին «շան ծեծ է տվել» քրոջ որդուն:

В следственном отделе Нор-Норкского отделения Главного управления полиции Армении 27 июня было возбуждено уголовное дело по признакам статьи №112 УК Армении (умышленное нанесение тяжкого вреда здоровью).
По информации фотожурналиста Гагика Шамшяна, 26 июня в 00:30 по местному времени из медицинского центра «Сурб Григор Лусаворич» в Нор-Норкское отделение Главного управления полиции Армении поступила информация о том, что к ним с колото-резаными ранениями брюшной полости и левой области грудной клетки поступил 40-летний житель района «Брюсов» административного округа Аван Норайр Галечян, занимающийся торговлей золотом.
Выехавшая в больницу оперативная группа выяснила, что Галечян получил ранения в ходе драки.
Полиция получила оперативные данные о том, что 25 июня в пределах 23:00 в «объекте Зоро» на 7 улице Авана «ели за столом». В том же объекте был 27-летний житель 14 улицы Авана Борис Асатрян. Между ними произошла «пацанская» разборка, в ходе которой они вышли на улицу, продолжив перед «объектом Кери».
Там Асатрян трижды ножом ударил Галечяна. Сотрудники Аванского отделения полиции 27 июня в аэропорту Звартноц задержали Бориса Асатряна, который уже купил билет Ереван-Москва и собирался покинуть Армению, и доставили в отделение полиции. На данный момент Асатрян помещен в Изолятор временного содержания.
Отметим, что задержанный является племянником депутата парламента Армении от правящей Республиканской партии Армении (РПА), олигарха, главы футбольной федерации Армении Рубена Айрапетяна.
По данным Новости Армении – NEWS.am, во время драки у ювелира при себе была крупная сумма и золотые изделия, но Асатрян их не тронул. В беседе с нами жители района «Брюсов отметили», что Рубен Айрапетян никогда не интересовался судьбой племянника, а несколько раз и вовсе «пинал как собаку» за неподобающее поведение.