ՆԱՏՕ-ի անցած գագաթնաժողովն աննախադեպ հակառուսական լիցք ցույց տվեց եւ հաստատեց դաշինքի հավակնությունները համաշխարհային ոստիկանի դերին,, հինգշաբթի ասել է Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշեւը միջազգային անվտանգության թեմայով մոսկովյան համաժողովին, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Ռուսաստանը քաջատեղյակ է դաշինքի քաղաքականության վնասակար հետեւանքների մասին միջազգային եւ տարածաշրջանային անվտանգության համար: ՆԱՏՕ-ի վերջերս կայացած գագաթնաժողովն աննախադեպ հակառուսական լիցք ցույց տվեց եւ վերահաստատեց դաշինքի հավակնություններն համաշխարհային ոստիկանի դերին»,- ասել է Պատրուշեւը:
Նա ընդգծել է, որ այս կապակցությամբ Ռուսաստանի կողմից իր պաշտպանական կարողությունների զարգացման ուղին այժմ անվիճելի է երկրի համար:
Պատրուշեւը նշել է, որ Արեւմուտքում շատերը խոսում են ագրեսիվ եւ էքսպանսիոնիստական Ռուսաստանի մասին, բայց փաստերն այլ բանի մասին է խոսում:
«ՆԱՏՕ-ի երկրներում ռազմական կարիքների համար հատկացումների աճը շարունակվում է: Չնայած 2020-ին համավարակի ընթացքում ՀՆԱ-ի ավելի քան 6 տոկոս անկմանը՝ դաշինքի ռազմական ծախսերն աճել են գրեթե 4 տոկոսով: Ընդ որում՝ բացարձակ թվով, ՆԱՏՕ-ի երկրները, բացառությամբ ԱՄՆ-ի, գրեթե հինգ անգամ գերազանցում են Ռուսաստանին եւ գրեթե 20 անգամ՝ ամերիկյան պաշտպանական բյուջեով»,- ասել է Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը:

Прошедший саммит НАТО продемонстрировал беспрецедентный антироссийский заряд и подтвердил претензии альянса на роль мирового полицейского, заявил в четверг на Московской конференции по международной безопасности секретарь Совета безопасности РФ Николай Патрушев, передает РИА Новости.
«Россия хорошо знает, какие пагубные последствия для международной и региональной безопасности несет в себе блоковая политика. Прошедший недавно саммит НАТО продемонстрировал беспрецедентный антироссийский заряд и подтвердил претензии альянса на роль мирового полицейского», - сказал Патрушев.
Он подчеркнул, что в этой связи взятый Россией курс на наращивание своей обороноспособности является для страны сегодня безальтернативным.
Патрушев отметил, что на Западе многие говорят об агрессивной и экспансионистской России, однако факты говорят об обратном.
«В странах НАТО продолжается рост ассигнований на военные нужды. Несмотря на падение совокупного ВВП более чем на 6% в период пандемии в 2020 году, военные расходы альянса увеличились почти на 4%. При этом в абсолютных значениях по данному показателю страны НАТО без учета США опережают Россию почти в пять раз, а с американским оборонным бюджетом – почти в 20», - сказал секретарь Совета безопасности.