Հարավային Ֆլորիդայի Սուրֆսայդ քաղաքում օվկիանոսի ափին գտնվող 12 հարկանի բնակելի շենքը մասամբ փլուզվել է, ինչի հետեւանքով զոհվել է առնվազն մեկ մարդ, եւս 51-ը անհետ կորած են համարվում: Դեպքի վայրում աշխատում են հարյուրավոր հրշեջներ ու փրկարարներ, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Մայամի-Դեյդ շրջանի կոմիսար Սալի Հեյմանի խոսքով՝ իշխանություններին դեռ չի հաջողվել կապ հաստատել 51 մարդու հետ, ովքեր «ենթադրաբար» բնակվել են այս շենքում: Բնակիչների թվում եղել են ընտանիքներ, որոնք գալիս են ձմեռելու Ֆլորիդայում:
Հրշեջներից մեկը հայտնել է, որ շենքից 35 մարդ է փրկվել: Նրանցից երկուսը դուրս են բերվել փլատակների տակից:
Տեղական իշխանությունների հետ խոսելուց հետո Ֆլորիդայի նահանգապետ Ռոն Դեսանտիսն ասել է, որ փլատակների տակ կարող են այլ զոհեր լինել: Նա հավելել է, որ մտադիր է անձամբ այցելել դեպքի վայր:
«Մենք ամենալավի հույս ունենք, բայց պատրաստվում ենք վատ լուրերի՝ հաշվի առնելով ավերածությունների մասշտաբը»,- ասել է Դեսանտիսը՝ Տամպայի մերձակա համայնքային քոլեջում կայացած միջոցառման ժամանակ:
1981 թվականին կառուցված շենքում կար ավելի քան 130 բնակարան, որից շուրջ 80-ը զբաղված էր:
Փլուզումը տեղի է ունեցել տեղական ժամանակով առավոտյան 2-ին: Անհասկանալի է, թե այդ պահին քանի մարդ է եղել շենքի ներսում:
«Դժվար է պատկերացնել, թե ինչպես կարող էր դա պատահել»,- լրագրողներին ասել է քաղաքապետ Չարլզ Բերկետը,- «Շենքերը հենց այնպես չեն փլվում»:
Նրա խոսքով՝ տանիքում շինարարական աշխատանքներ էին ընթանում, բայց անհասկանալի է՝ արդյոք որեւէ ծանր տեխնիկա է օգտագործվել:

Officials in the southeastern U.S. state of Florida said they did not know what caused part of a 12-story beachfront condominium building to collapse early Thursday in a town just north of Miami, killing at least one person and leaving at least 99 others missing, VOA reported.
Miami-Dade Fire Rescue Assistant Chief Raide Jadallah told reporters emergency crews responded to the scene in the town of Surfside about 1:30 a.m. local time. He said the northeast corner of the building, which contained about 55 units, had collapsed. He said rescue crews removed 35 occupants from the intact structure and pulled two others from the collapsed portion of the building.
He said that more than 80 emergency units responded to the scene.
Jadallah said 10 people were treated for injuries at the scene. Surfside Mayor Charles Burkett said two victims were taken to a local hospital where one was pronounced dead. Burkett said he had been told the collapsed section of the building was full of tenants and he expected the death toll to rise.
Earlier, Burkett told reporters it was hard to imagine how the apartment complex, built in the 1980s, could collapse, saying, "Buildings don't just fall down."
During a press conference Thursday, President Joe Biden said FEMA was ready to respond and assist in rescue efforts.  "We are ready to move federal resources immediately," he said.
Florida Governor Ron DeSantis visited the site, saying it was "traumatic to see."
"It's a tragic day," DeSantis said at the Thursday afternoon news conference. "We still have hope to be able to identify additional survivors."