«Թալիբանը» կրկին վերահսկում է Աֆղանստանը, իսկ դա նշանակում է, որ նրանք նաեւ վերահսկում են ափիոնի համաշխարհային հիմնական աղբյուրը, գրում է The Hill-ը:
Rand Corporation-ը վերջերս հարց էր տվել. «Ի՞նչ կլինի Աֆղանստանի հետ, եթե նրա ափիոնի պահանջարկը կտրուկ եւ ընդմիշտ ընկնի», քանի որ ապօրինի արտադրվող ֆենտանիլը դուրս է մղում հերոինին»: Rand Corporation-ը պնդում է, որ շուկայական ուժերը, որոնք հանգեցնում են հերոինից անցման ֆենտանիլի, որոնք ուժեղ ազդեցություն ունեն, հեշտ են արտադրվում եւ էժան են, կարող են նվազեցնել ֆերմերների, տեղական քաղաքական գործիչների եւ թալիբների եկամուտները՝ թուլացնելով մի կազմակերպությանը, որն մինչ վերահսկողություն ստանալը թմրամիջոցների եկամուտների զգալի մասնաբաժին էր ստանում:
Ի՞նչ է անելու «Թալիբանը», որպեսզի դիմակայի ափիոնային վարդակակաչի՝ երկրի ամենամեծ ապրանքնային մշակաբույսի արտահանումից տարեկան ստացվող 1,5 - 3 մլրդ դոլարի կորուստներին: Պատասխան՝ թմրամոլները կանխիկ գումարով այլ ապրանք կգտնեն:
Ափիոնի տղաները չեն անհետանա, երբ ափիոնն այլեւս կենսունակ չէ. նրանք գործարարներ են, ովքեր այսօր գումար են վաստակում ափիոն վաճառելով, բայց վաղը դա կարող է լինել մետամֆետամին կամ ֆենտանիլ, կամ ապօրինի կոբալտ կամ լիթիում, կամ գուցե մարդիկ:
Բայց ափիոնը դեռ պահանջարկ ունի. 2019 թ. -ից մինչեւ 2020 թվականը ափիոնի կակաչի աճեցումն աճել է 37 տոկոսով եւ կազմել 6300 տոննա: Իրականում, մինչ ԱՄՆ -ը ծախսել է ավելի քան 8 միլիարդ դոլար կակաչի արտադրությունն արմատախիլ անելու համար, այն աճել է միայն ամերիկյան օկուպացիայի ընթացքում. Աֆղանստանն այսօր կրկնակի ավելի շատ ափիոնի կակաչ է մշակում, քան 2001 -ից առաջ: Եթե Թալիբանի նոր կառավարությունը դառնա «պարիա», ինչպես ասել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը, այն չի ունենա թմրանյութերից հրաժարվելու դրդապատճառ ՝ օգնություն կամ ներդրումներ ներգրավելու հույսով:
«Ափիոնային տղաները» չեն անհետանա, երբ ափիոնն այլեւս կենսունակ չլինի, նրանք գործարարներ են, ովքեր այսօր գումար են վաստակում ափիոն վաճառելով, բայց վաղը դա կարող է լինել մետամֆետամին կամ ֆենտանիլ, կամ ապօրինի արդյունահանվող կոբալտ կամ լիթիում, կամ գուցե մարդիկ:
Բայց ափիոնը դեռ պահանջարկ ունի՝ 2019-2020 թվականներին ափիոնի վարդակակաչի ցանքսերն աճել է 37 տոկոսով եւ կազմել են 6300 տոննա: Իրականում, թեեւ ԱՄՆ-ը ավելի քան 8 միլիարդ դոլար է ծախսել վարդակակաչի արտադրությունն արմատախիլ անելու համար, դրանք ամերիկյան օկուպացիայի ընթացքում միայն ավելացել են։ Աֆղանստանն այսօր կրկնակի ավելի շատ ափիոնի կակաչ է մշակում, քան 2001-ից առաջ: Եթե «Թալիբան»-ի նոր կառավարությունը դառնա «լքյալ», ինչպես ասել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը, այն չի ունենա թմրանյութերից հրաժարվելու դրդապատճառ՝ օգնություն կամ ներդրումներ ներգրավելու հույսով:
Բայց եթե ափիոնի օրերը հաշված են, ապա ո՞ր ապրանքը կարող է զբաղեցնել դրա տեղը:
Ներկայումս Չինաստանը եւ Հնդկաստանը սինթետիկ ափիոնային ֆենտանիլի հիմնական աղբյուրներն են: Ֆենտանիլը եւ պրեկուրսորները արտադրվում են լաբորատորիաներում եւ քիմիական գործարաններում, որոնք, անշուշտ, թալիբների հնարավորություններից դուրս են, գոնե առայժմ:
Բայց կա մեկ այլ տարբերակ. Ephedra sinica-ն, որը պարունակում է բնության մեջ հանդիպող էֆեդրին, որն օգտագործվում է բյուրեղային մետամֆետամին պատրաստելու համար, աճում է Աֆղանստանի կենտրոնական եւ հյուսիսային շրջաններում: Սա վրիպել է բազմաթիվ իրավապահ մարմինների եւ վերլուծաբանների ուշադրությունից, սակայն վերլուծաբան Դեւիդ Մենսֆիլդը կարծում է, որ այդ նյութի համար ծաղկուն շուկա կա:
Կակաչի բերքահավաքից էֆեդրինին անցնելը թալիբների բիզնեսի ձեւի մեջ որոշակի փոփոխություններ կպահանջի, սակայն դրանք խնդիրներ են, որոնք կարելի է հաղթահարել, հատկապես, երբ խոսքը 3 միլիարդ դոլարի մասին է:
Էփեդրինը ժայռերում ձեռքով են հավաքում, այնուհետեւ փաթեթավորում են տոպրակների մեջ եւ վաճառում: 2016 թվականին Աֆղանստանի հարավ-արեւմուտքից առեւտրականները սկսել են բերք գնել՝ մետամֆետամինի արտադրության համար էֆեդրին արդյունահանելու համար: Ավելի հեշտ է էֆեդրինը բույսից ստանալ, քան այն դեղամիջոցներից, որոնք պետք է ներմուծվեն Իրանից կամ Պակիստանից, եւ դրա համար պահանջվում են միայն քիմիայի տարրական գիտելիքներ:
Լաբորատորիայում մետամֆետամինի պատրաստման գործընթացը ավելի քիչ է տեսանելի, քան ափիոնի արտադրությունը, քանի որ մետամֆետամինները արտադրվում են փոքր խմբաքանակներով, փակ տարածքներում եւ քիչ թափոններ ունեն: 2019-ին ամերիկա-աֆղանական համատեղ գործողությունը մեկ օրվա ընթացքում ոչնչացրել է մետամֆետամինի 68լաբորատորիա, բայց, հավանաբար, անարդյունք, քանի որ ներկայումս աֆղանական մետամֆետամինը հերոինի հետ Աֆրիկա է առաքվում:
Այժմ, երբ «Թալիբանը» վերահսկում է Աֆղանստանը, նա պետական հաստատությունները կարող է օգտագործել թմրանյութերի առեւտուրն ընդլայնելու համար: Նա կվերահսկի Աֆղանստանի կենտրոնական բանկը, Ariana ազգային ավիաընկերությունը, դիվանագիտական փոստը եւ կկարողանա դիվանագիտական թույլտվություններ տրամադրել երկրում վայրէջք կատարելու կամ դրա օդային տարածքով տարանցման համար: Թալիբները նաեւ վերահսկելու են տարածաշրջանային տրանսպորտային կապերի հասանելիությունը, ինչպիսիք են՝ Իրանի Չաբահար նավահանգիստ տանող մայրուղին եւ դեպի Կենտրոնական Ասիա, Իրան, Ռուսաստան եւ Եվրոպա տանող «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքը:
«Թալիբանը» հասել են կարեւոր հանգրվանի՝ մեքսիկացի թմրաբարոնների պես պետության վրա ազդելու եւ այն այլասերելու փոխարեն՝ այն այժմ պետություն է դարձել:

«Талибан» снова контролирует Афганистан, а это означает, что они также контролируют главный мировой источник опиума, пишет The Hill.
Rand Corporation недавно задалась вопросом: «Что произойдет с Афганистаном, если спрос на его опиаты резко и навсегда упадет», потому что незаконно производимый фентанил вытесняет героин?». Rand Corporation утверждает, что рыночные силы, которые приводят к переходу от героина к фентанилу, сильнодействующим, легким в производстве и недорогим, могут снизить доходы фермеров, местных политиков и талибов, ослабив организацию, которая еще до того, как получила контроль, получала значительную часть доходов  от наркотиков.
Что будет делать Талибан, чтобы противостоять убыткам от 1,5 до 3 миллиардов долларов в год в результате экспорта опийного мака, крупнейшей товарной культуры страны? Ответ: Наркоманы найдут другой товар за наличный расчет.
«Опиумные парни» не исчезнут, когда опиум станет нежизнеспособным; они бизнесмены, которые сегодня зарабатывают деньги, продавая опиум, но завтра это может быть метамфетамин или фентанил, или незаконно добываемый кобальт или литий, или, возможно, люди.
Но опиум еще востребован: посевы опийного мака увеличились на 37 процентов с 2019 по 2020 год и составили 6300 тонн. Фактически, несмотря на то, что США потратили более 8 миллиардов долларов на искоренение производства мака, они только увеличились во время американской оккупации: сегодня в Афганистане возделывается вдвое больше посевных площадей опийного мака, чем до 2001 года. Если новое правительство Талибана станет «изгоем», как заявил  госсекретарь США Энтони Блинкен, у него не будет стимулов отказываться от наркотиков в надежде на привлечение помощи или инвестиций.
Но если дни опиума сочтены, какой продукт может занять его место?
В настоящее время Китай и Индия являются основными источниками синтетического опиоидного фентанила, поступающего в США, наряду с прекурсорами фентанила. Фентанил и прекурсоры производятся в лабораториях и на химических заводах, которые, возможно, выходят за рамки возможностей талибов, по крайней мере, на данный момент.
Но есть и другой вариант. Ephedra sinica, содержащий встречающийся в природе эфедрин, используемый для производства кристаллического метамфетамина, растет в центральном и северном Афганистане. Это ускользнуло от внимания многих правоохранительных органов и аналитиков, но, по словам аналитика Дэвида Мэнсфилда на этот материал существует процветающий рынок.
Переход от сбора опийного мака к эфедре потребует некоторых изменений в методах ведения бизнеса талибами, но это проблемы, которые можно преодолеть, особенно когда речь идет о 3 миллиардах долларах.
Эфедру собирают вручную на скалах, затем упаковывают в мешки и продают. В 2016 году торговцы с юго-запада Афганистана начали покупать урожай с целью извлечения эфедрина для производства метамфетамина. Извлечь эфедрин из растения проще, чем из безрецептурных лекарств, которые необходимо импортировать из Ирана или Пакистана, и для этого требуются только базовые знания химии.
Процесс производства метамфетамина в лаборатории менее заметен, чем производство опиума, поскольку метамфетамины производят небольшими партиями в помещении и у него  мало отходов. В 2019 году в результате совместной американо-афганской операции за один день было уничтожено 68 лабораторий по метамфетамину, но, вероятно, безрезультатно, поскольку афганский метамфетамин в настоящее время переправляется вместе с героином в Африку.
Теперь, когда Талибан контролирует Афганистан, он сможет использовать государственные институты для расширения своей торговли наркотиками. Он будет контролировать Центральный банк Афганистана; национальную авиакомпанию Ariana; дипломатическую почту - и сможет выдавать дипломатические разрешения на посадку самолетов в стране или транзит через ее воздушное пространство. Талибан также будет контролировать доступ к региональным транспортным связям, таким как шоссе к порту Чабахар в Иране и Международный транспортный коридор Север-Юг в Центральную Азию, Иран, Россию и Европу.
Талибан добился важной вехи: вместо того, чтобы влиять на государство и развращать его, как мексиканские наркобароны, теперь он стал  государством.