Եվրամիությունը հաստատակամորեն հավատարիմ է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի դեմ պատժամիջոցների ռեժիմին, որը «հուսահատությունից» միգրանտներին ԵՄ է ուղարկում, հայտարարել է Ներքին գործերի եվրահանձնակատար Իլվա Յոհանսոնը, փոխանցում է Reuters-ը:
Նրա խոսքով՝ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն «գործընկեր չէ, որի հետ մենք պատրաստ ենք համագործակցել», եւ որ ԵՄ-ն չի կարող ընդունել նրա գործողությունները: «Մենք տեսանք, որ Լուկաշենկոն հուսահատ մարդ է, ով այժմ գտնվում է Եվրամիության պատժամիջոցների տակ եւ չի կարող հաղթահարել դա»,- ասել է Յոհանսոնը Կիպրոսի ներքին գործերի նախարար Նիկոս Նուրիսի հետ բանակցություններից հետո:
ԵՄ անդամներ Լեհաստանը եւ Լիտվան վերջին ամիսներին միգրանտների արտասովոր թիվ են ընդունում Մերձավոր Արեւելքից եւ  Աֆրիկայից, ինչպես նաեւ փախստականների՝ հարեւան Բելառուսից:

Европейский Союз твердо придерживается своего режима санкций против президента Беларуси Александра Лукашенко, который «выталкивает» мигрантов в ЕС из «отчаяния», заявила еврокомиссар по внутренним делам Илва Йоханссон, передает Reuters.
По ее словам, Александр Лукашенко «не является партнером, с которым мы готовы сотрудничать», и что ЕС не может принять его действия. «Мы видели, что Лукашенко - отчаявшийся человек, который сейчас находится под санкциями Европейского Союза и не может с этим справиться», - сказала Йоханссон после переговоров с министром внутренних дел Кипра Никосом Нурисом.
Члены ЕС Польша и Литва в последние месяцы принимают необычное количество мигрантов с Ближнего Востока и Африки, а также беженцев из соседней Беларуси.