Եվրախորհրդարանի պատգամավորները կոչ են արել հետաքննություն անցկացնել այն տեղեկությունների վերաբերյալ, ըստ որոնց Facebook-ը շահույթը հանրային շահերից վեր է դասում, հայտնել է Reuters-ը:
Տեղեկատու Ֆրենսիս Հաուգենը, ով աշխատել է որպես Facebook-ում արտադրանքի մենեջեր, ներքին փաստաթղթերով է կիսվել ԱՄՆ մի քանի նահանգների թերթերի եւ գլխավոր դատախազների հետ:
Եվրախորհրդարանի պատգամավորների հայտարարության մեջ ասվում է, որ իրենք պահանջում են այս բացահայտումների հետագա հետաքննություն: «Բացահայտումները, որոնք ներկայացրել է տեղեկատուն, ընդգծում են, թե որքան կարեւոր է այն, որ մենք թույլ չենք տալիս խոշոր տեխնոլոգիական ընկերություններին ղեկավարել մեզ», - ասել է դանիացի պատգամավոր Կրիստել Շալդեմոսեն:
«Փաստաթղթերում վերջապես ներկայացվել են բոլոր այն փաստերը, որոնք մեզ հնարավորություն կտան ավելի խիստ օրենք ընդունել թվային ծառայությունների վերաբերյալ», - հայտարարել է Եվրախորհրդարանի գերմանացի պատգամավոր Ալեքսանդրա Գիզը: «Մենք պետք է կարգավորենք ամբողջ համակարգը եւ բիզնես մոդելը, որը գերադասում է ապատեղեկատվությունն ու բռնությունը փաստերից եւ ապահովում է դրանց արագ տարածումը», - ասել է նա:
«Մեր դիրքորոշումը հստակ է՝ հանրային բանավեճերի եւ հանրային կյանքի վրա հիմնական հարթակների ազդեցությունը պետք է ենթարկվի ժողովրդավարությամբ հաստատված կանոններին, մասնավորապես` թափանցիկության եւ հաշվետվողականության կանոններին», - ասել է Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցիչը` պատասխանելով Facebook-ի դեմ մեղադրանքների վերաբերյալ հարցին:

Европарламентарии призвали к расследованию утверждений осведомителя о том, что Facebook ставит прибыль выше общественного блага, передает Reuters.
Информатор, Фрэнсис Хауген, которая работала менеджером по продукту в Facebook, поделилась внутренними документами с газетами и генеральными прокурорами из нескольких штатов США.
В заявлении депутатов Европарламента говорится, что они запрашивают дальнейшее расследование этих разоблачений. «Разоблачения, которые представил информатор - подчеркивают, насколько важно, чтобы мы не позволяли крупным технологическим компаниям регулировать нас», - сказала датский депутат Кристель Шалдемосе.
«В документах наконец-то представлены все факты, которые позволят нам принять более строгий Закон о цифровых услугах», - заявила Александра Гиз, депутат Европейского парламента от Германии. «Нам необходимо регулировать всю систему и бизнес-модель, которая предпочитает дезинформацию и насилие фактическому содержанию - и обеспечивает их быстрое распространение», - сказала она.
«Наша позиция ясна: власть основных платформ над общественными дебатами и общественной жизнью должна подчиняться демократически утвержденным правилам, в частности о прозрачности и подотчетности», - сказал представитель Европейской комиссии, отвечая на вопрос об обвинениях в адрес Facebook.