Եվրամիությունը դիտարկում է մինչեւ 2025 թվականը մոտ 5000 հոգանոց միասնական զինված ուժեր ստեղծելու հարցը, որը կմիջամտի մի շարք ճգնաժամերի՝ առանց ԱՄՆ-ի վրա հենվելու, հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով ծրագրի 28 էջանոց գաղտնի նախագիծը:
«ԵՄ արագ տեղակայման ներուժը» պետք է բաղկացած լինի ցամաքային, ծովային եւ օդային բաղադրիչներից, որոնք կարող են փոխարինվել ցանկացած մշտական ուժով՝ կախված ճգնաժամից»,- ասվում է փաստաթղթում։
Եվրամիության արտաքին գործերի եւ պաշտպանության նախարարները պլանի քննարկումները սկսել են երկուշաբթի երեկոյան՝ Բրյուսելում, եւ շարունակել երեքշաբթի օրը՝ նպատակ ունենալով վերջնական փաստաթուղթը մինչեւ հաջորդ տարվա մարտ ամիսը համաձայնեցնել:
Իտալիան եւ Ֆրանսիան՝ ԵՄ երկու ռազմական տերությունները, ողջունել են նախագիծը։ Գերմանիայի նոր դաշնային կոալիցիոն կառավարության կարծիքը, որը սպասվում է առաջիկայում, քննադատական կլինի։
«Փաստաթուղթը համադրում է հավակնությունների բարձր մակարդակ, բայց նաեւ պարունակում է կոնկրետ եւ օպերատիվ առաջարկներ։ Դա լավ հավասարակշռություն է»,- լրագրողներին ասել է Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Ֆլորենս Պարլին: Նրա իտալացի գործընկեր Լորենցո Գուերինին նշել է, որ դա նաեւ կլրացնի ՆԱՏՕ-ին եւ կամրապնդի անդրատլանտյան կապերը:
Երկու տասնամյակ անց այն բանից, երբ ԵՄ առաջնորդներն առաջին անգամ համաձայնեցին 50-60 հազարանոց ուժեր ստեղծել, բայց չկարողացան դրանք տեղակայել, ռազմավարության նախագիծը, որը պատրաստվել է դաշինքի արտաքին քաղաքականության պատասխանատու Ժոզեպ Բորելի կողմից, առավել կոնկրետ ջանք է՝ ստեղծելու ինքնավար բանակ, որը չի հենվում ԱՄՆ-ի վրա:
«Մեզ անհրաժեշտ է ավելի շատ արագություն, կայունություն եւ ճկունություն՝ ռազմական ճգնաժամերի կառավարման ամբողջ շարքը լուծելու համար»,- ասվում է նախագծում, որը կոչվում է «Ռազմավարական կողմնացույց»: «Մենք պետք է կարողանանք արձագանքել անմիջական սպառնալիքներին կամ արագ արձագանքել ճգնաժամային իրավիճակին, օրինակ՝ փրկարարական եւ տարհանման առաքելություններին կամ կայունացման գործողություններին թշնամական միջավայրում»,- ասվում է նախագծում:

Европейский союз рассматривает возможность создания к 2025 году совместных вооруженных сил численностью до 5000 человек для вмешательства в ряд кризисов, не полагаясь на Соединенные Штаты, сообщает Reuters со ссылкой на конфиденциальный 28-страничный проект плана.
«Потенциал быстрого развертывания ЕС» должен состоять из наземных, морских и воздушных компонентов, которые могут быть заменены на любые постоянные силы, в зависимости от кризиса», - отмечается в документе.
Министры иностранных дел и обороны ЕС начали обсуждение плана в понедельник вечером в Брюсселе и продолжили обсуждение во вторник, стремясь согласовать окончательный документ к марту следующего года.
Италия и Франция, две военные державы ЕС, приветствовали проект. Мнение нового федерального коалиционного правительства Германии, которое ожидается в ближайшее время, окажется критическим.
«Документ сочетает в себе высокий уровень амбиций, но также содержит конкретные и оперативные предложения. Это хороший баланс», - заявила журналистам министр вооруженных сил Франции Флоренс Парли. Ее итальянский коллега Лоренцо Герини заявил, что это также будет дополнять НАТО и укреплять трансатлантические связи.
Спустя два десятилетия после того, как лидеры ЕС впервые согласились создать силы численностью от 50 до 60 тысяч человек, но не смогли их задействовать, проект стратегии, подготовленный главой внешней политики блока Жосепом Борреллом, является наиболее конкретным усилием по созданию автономных вооруженных сил, которые не полагаются на США.
«Нам нужно больше скорости, устойчивости и гибкости, чтобы выполнять весь спектр задач по управлению военными кризисами», - говорится в проекте, названном «Стратегическим компасом». «Мы должны уметь реагировать на неминуемые угрозы или быстро реагировать на кризисную ситуацию, например, спасательные и эвакуационные миссии или операции по стабилизации во враждебной среде», - говорится в проекте.