Թուրքական իշխանությունները ձերբակալել են այս տարվա հուլիսին Հայիթիի նախագահ Ժովենել Մոիզի սպանության մեջ կասկածվողներից մեկին։ Այս մասին երեկ հայտարարել է Հայիթիի արտգործնախարար Կլոդ Ժոզեֆը։
«Ես հենց նոր հեռախոսազրույց ունեցա թուրք նախարար, իմ ընկեր Մեւլութ Չավուշօղլուի հետ եւ շնորհակալություն հայտնեցի Թուրքիային նախագահի սպանության մեջ կասկածվողներից մեկի՝ Սամիր Հանդալի ձերբակալության համար», - գրել է Ջոզեֆը Twitter-ում։
Ինտերպոլի կողմից հետախուզման մեջ գտնվող Հանդալը ձերբակալվել է Ստամբուլի օդանավակայանում՝ ԱՄՆ-ից Հորդանան մեկնող ինքնաթիռ նստելիս, հայտնում է Reuters-ը։
Ինչպես հայտնի է, հուլիսի 7-ի գիշերը Հաիթիի նախագահ Ժովենել Մոիզը սպանվել էր իր նստավայրում։ Հարձակվողները վիրավորել էին նաեւ նրա կնոջը, սակայն վերջինս ողջ էր մնացել:
Կլոդ Ժոզեֆը նշանակվել էր կառավարության ժամանակավոր ղեկավար եւ 15 օրով երկրում ռազմական դրություն էր հայտարարել։  Ավելի ուշ Հայիթիի իշխանությունները պարզեցին, որ վարձկանների խմբում, որը սպանել էր նախագահ Մոիզին, եղել է առնվազն 28 մարդ՝ 26 կոլումբիացի եւ երկու տեղացի բնակիչ։

Власти Турции арестовали одного из подозреваемый в убийстве президента Гаити Жовенеля Моиза в июле этого года. Об этом накануне сообщил министр иностранных дел Гаити Клод Жозеф.
«Я только что имел телефонный разговор с турецким министром, моим другом Мевлютом Чавушоглу, и поблагодарил Турцию за арест Самира Хандала, одного из подозреваемых в убийстве президента», – написал Жозеф в Twitter.
По данным Reuters, находившийся в розыске Интерпола Хандал был арестован в Стамбульском аэропорту, когда пытался пересесть на самолет из США в Иорданию.
Как известно, в ночь на 7 июля в своей резиденции был убит президент Гаити Жовенель Моиз. Злоумышленники также ранили его супругу, но она выжила после нападения.
Клод Жозеф был назначен временным главой правительства и объявил в стране военное положение сроком на 15 дней. На этот же срок был объявлен национальный траур.
Позже власти Гаити установили, что в состав группы наемников, которые убили президента Моиза, входили не менее 28 человек – 26 колумбийцев и двое местных жителей.