Հայտնի է դարձել Comedy Wildlife Photography Awards-2021 (CWPA) մրցանակաբաշխության հաղթողը։ Այս մասին հայտնում է «Lenta.ru»-ն։ Վայրի բնության ամենազվարճալի լուսանկարը 2021 թվականին եղել է «Օ՜յ» (Ouch!) անվանմամբ լուսանկարը, որում պատկերված է արու կապիկը, որը նստած է մետաղալարի վրա:
Լուսանկարն արվել է Քեն Ջենսենի կողմից Չինաստանում՝ 2016 թվականին ընտանեկան հանգստի ժամանակ։
Լուսանկարչի խոսքով՝ իրականում այդ պահին արուն իրեն ագրեսիվ էր պահում, սակայն ճիշտ պահը նկարը վերածել է գլուխգործոցի։ «Ուշադրությունը, որին արժանացել է իմ աշխատանքը վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում, անհավատալի է: Այնքան հիանալի զգացողություն է իմանալ, որ քո լուսանկարը ամբողջ աշխարհում մարդկանց ստիպում է ժպտալ»,-կիսվել է Ջենսենը:
Գլխավոր մրցանակը մեկշաբաթյա սաֆարի է Քենիայի Մասայի Մարա արգելոցում։ Ջենսենը նաեւ դարձել է յուրօրինակ ձեռագործ գավաթի, տեսախցիկի համար նախատեսված պայուսակի եւ այլ հուշանվերների սեփականատեր։
Ընդհանուր առմամբ, այս տարի մրցույթի ժյուրին ուսումնասիրել է ավելի քան 7000 հայտ եւ ընտրել եզրափակիչի 42 մասնակցի։
Կենդանիների զվարճալի լուսանկարչության միջազգային մրցույթը հիմնադրվել է 2015 թվականին լուսանկարիչներ Փոլ Ջոնսոն-Հիքսի եւ Թոմ Սալլամի կողմից, ովքեր հումորով ցանկանում էին նպաստել վայրի բնության պահպանմանը: Ամենամյա մրցույթի նպատակը ոչ միայն վայրի բնության աշխարհի մասին տեղեկացվածության բարձրացումն է, այլեւ դրա պահպանումը։

Стал известен победитель конкурса Comedy Wildlife Photography Awards-2021 (CWPA). Об этом «Ленте.ру» рассказали в пресс-службе комитета CWPA.
Самой забавной фотографией дикой природы в 2021 году стал снимок под названием «Ой!» (Ouch!), на котором изображен сидящий на проводе самец обезьяны. Кадр был сделан Кеном Дженсеном (Ken Jensen) в Китае во время семейного отдыха в 2016 году.
По словам фотографа, на самом деле в тот момент самец вел себя агрессивно, однако удачный момент превратил снимок в шедевр. «Внимание, которое моя работа получила за последние несколько месяцев, было невероятным. Это такое прекрасное чувство —знать, что твой снимок заставляет людей улыбаться по всему миру и помогает поддерживать мероприятия по сохранению и защите природы», — поделился Дженсен.
Главный приз — недельное сафари в природном заповеднике Масаи Мара в Кении. Также Дженсен стал обладателем уникального трофея ручной работы, сумки для фотоаппарата и других сувениров. Приз зрительских симпатий достался фотографии Джона Спирса за изображение голубя с листом на голове.
Всего в этом году жюри конкурса рассмотрело более 7000 заявок и выбрало 42 финалиста. За победу также боролись танцующие медведи, сварливый пестрый скворец, хихикающий тюлень и другие животные.
Международный конкурс смешных фотографий животных был учрежден в 2015 году фотографами Полом Джойнсоном-Хиксом и Томом Салламом, которые с юмором хотели способствовать сохранению дикой природы. Цель ежегодного конкурса – не только повышение осведомлённости о мире дикой природы, но и ее сохранение. В этом году 10 процентов общей чистой выручки от конкурса будет направлено в организацию «Спасем диких орангутанов», которая работает с приматами в национальном парке Гунунг-Палунг на Борнео.