Բանակի զինումը, բացառությամբ՝ սպառազինությունը, պետք է առանձնացնել ՀՀ ՊՆ-ից, որպեսզի կրճատվեն կոռուպցիոն ռիսկերը։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 17-ին, 2022 թ․ պետբյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՔՊ-ական պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ նման կարծիք ունի նաեւ պաշտպանության նախարարի երկու նորանշանակ տեղակալներից մեկը՝ Կարեն Բրուտյանը, ով երկար տարիներ աշխատել է ֆինանսների նախարարությունում։
«Ամեն ինչ փոխվում է, սակայն մատակարարները նույնն են մնում։ Այդ պատճառով մատակարարումների բլոկը պետք է բացառել ՊՆ-ից։ Զինվորականները պետք է զբաղվեն միայն զինվորական խնդիրներով։ Այլապես շատ հրամանատարների մոտ գայթակղություն կառաջանա, ինչը հետագայում կհանգեցնի հարստացման եւ առանձնատների»,-պարզաբանեց պատգամավորը։
Քոչարյանը վստահ է, որ բանակում կոռուպցիան, ինչպես եւ դրա հետ կապված «գողական մշակույթը» պետք է արմատախիլ արվեն։

Снабжение армии, за исключением вооружения, необходимо отделить от Министерства обороны, дабы сократить коррупционные риски. Об этом на заседании Национального Собрания Армении в ходе обсуждения проекта государственного бюджета на 2022 год заявил 17 ноября глава постоянной парламентской Комиссии по обороне и безопасности, депутат от правящей партии «Гражданский договор» Андраник Кочарян.
Такого же мнения, по словам Кочаряна, придерживается и один из двух новоназначенных заместителей министров обороны Карен Брутян, который долгие годы проработал в Министерстве финансов.
«Кажется, что все меняется, однако поставщики остаются прежними. Поэтому блок поставок нужно исключить из Минобороны. Военным надо заниматься только военными задачами. Иначе у многих командиров возникает соблазн, который впоследствии приводит их к обогащению и особнякам», - пояснил депутат.
Глава комиссии убежден, что коррупция в армии, как и взаимосвязанная с ней «блатная культура», должны быть искоренены.