Թուրքիան նոր հորատող նավ է ձեռք բերում՝ Միջերկրական եւ Սեւ ծովերում բնական գազ որոնելու համար, հայտարարել է երկրի նախագահը՝ Անկարայի կողմից էներգիայի օֆշորային աղբյուրների հետախուզման պատճառով Հունաստանի եւ Կիպրոսի հետ լարվածության ֆոնին, հայտնում է AP-ն։
Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ասել է, որ Թուրքիան ավելացնում է իր հորատող նավերը՝ դրանք հասցնելով չորսի, իսկ նոր նավը բնութագրել է որպես բարձրտեխնոլոգիական:
Էներգետիկայի նախարար Ֆաթիհ Դոնմեզը Twitter-ում հայտնել է, որ նավը կկարողանա մոտ 3600 մետր խորությամբ հորատում կատարել։
Անցյալ տարի ծովային հանքավայրերի հետախուզման Թուրքիայի ջանքերը հանգեցրել են Հունաստանի եւ Կիպրոսի հետ լարվածության աճի: Հունաստանի եւ Թուրքիայի ռազմանավերը հետապնդել են միմյանց Էգեյան ծովում այն բանից հետո, երբ թուրքական հետախուզական եւ հորատման նավերը ածխաջրածիններ են փնտրել Հունաստանի եւ Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտիներ հանդիսացող ջրերում:
Թուրքիան հայտարարել է, որ Սեւ ծովում մոտ 540 միլիարդ խորանարդ մետր բնական գազ է հայտնաբերել։ Կառավարությունն ասում է, որ նախատեսում է մինչեւ 2023 թվականը գազ արտադրել եւ օգտագործել, ինչը կնվազեցնի իր կախվածությունը էներգիայի ներմուծումից։

Турция приобретает новое буровое судно для поиска природного газа в Средиземном и Черном море, заявил президент страны на фоне напряженности в отношениях с Грецией и Кипром из-за разведки Анкарой оффшорных источников энергии, передает AP.
Президент Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что Турция расширяет свой флот буровых судов до четырех, охарактеризовав новое судно как высокотехнологичное.
Министр энергетики Фатих Донмез заявил в Твиттере, что судно сможет вести бурение на глубине около 3600 метров.
В прошлом году усилия Турции по разведке морских месторождений привели к росту напряженности в отношениях с Грецией и Кипром. Военные корабли из Греции и Турции преследовали друг друга в Эгейском море после того, как турецкие поисковые и буровые суда вели разведку углеводородов в водах, которые являются исключительными экономическими зонами Греции и Кипра.
Турция объявила, что обнаружила в Черном море около 540 миллиардов кубометров природного газа. Правительство заявляет, что планирует добывать и использовать газ к 2023 году, что снизит его зависимость от импорта энергии.